Optimální odchov telat pro prosperitu chovu dojnic

V cyklu seminářů VUVeL Academy se ve čtvrtek 8. června konal seminář s názvem Prosperita chovu skotu závisí na odchovu telat a jalovic. Programem provázela doc. MVDr. Soňa Šlosárková, Ph. D. Přednášející se zaměřili na vybavení telat mateřskými protilátkami, tepelným stresem u telat, efektivním odchovem jalovic, preventivními programy k udržení zdraví telat a kriptosporodiózou jako problémem u telat dojeného skotu.

Doc. Šlosárková  (VUVeL) mluvila o důležitosti pasivní imunity telat. Podmínkou pro to, aby jalovička byla později efektivní dojnicí, je její plné zdraví a fungující imunita. Pasivní imunita Tu ovlivňují imunologická kvalita mleziva, objem přijatého mleziva, doba jeho prvního podání a bakteriální kontaminace mleziva. Při prvním napojení by tele mělo přijmout 2,8–3,8 litrů mleziva, 7–9 % jeho tělesné hmotnosti.

Pasivní imunita telat vzniká vstřebáním imunoglobulinů (Ig), dalších bioaktivních látek a buněk imunitního systému z mleziva do krve telete, protože tele se rodí bez Ig. Je klíčová pro udržení zdraví telat od narození do 6 (12) týdnů života, má vliv na užitkovost zvířat na 1. (2.) laktaci. Přitom akceptovatelná minimální úroveň = 10 g IgG/l krve a pokud je koncentrace kolostrálních IgG v krvi <10 g/l, došlo k selhání přenosu pasivní imunity. Úroveň pasivní imunity ovlivňuje zejména imunologická kvalita mleziva (koncentrace Ig), objem přijatého mleziva, doba podání první (a druhé) dávky mleziva a bakteriální kontaminace mleziva. Imunologická kvalita mleziva se posuzuje se podle koncentrace IgG, na niž má vliv pořadí laktace, doba od porodu k podojení, vakcinace krav, sezóna, plemeno, délka období stání na sucho.
Použitelné mlezivo musí obsahovat alespoň 50 g IgG/l mleziva. Po narození je střevní sliznice prostupná pro makromolekuly i buňky a klesá s časem, který uplyne po porodu. Za šest hodin po porodu je vstřebatelnost Ig asi 50 %! Uzavírání střevní sliznice je akcelerováno přijetím první porce mleziva.

Ing. Stanislav Staněk, Ph.D. (Mikrop Čebín a. s.) přednášel o tepelném stresu telat z pohledu výživy a welfare.

Preventivní programy k udržení zdraví při odchovu telat představil MVDr. Libor Borkovec

Prof. Ing. Martin Kváč, Ph. D. (JU v Českých Budějovicích) popisoval kryptosporidiózu jako zásadní problém u telat dojeného skotu.o

Efektivní odchov jalovic – klíč k prosperitě chovu bylo téma přednášky doc. Ing. Mojmíra Vacka, CSc. (U v Českých Budějovicích)

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down