06.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Orlicko je Objevem roku

Společnost ORLICKO, a. s., sídlící v poetické obci s neméně poetickým názvem Nebeská Rybná nedaleko Rokytnice v Orlických horách byla v loňském ročníku prestižní soutěže Zemědělec roku nejlepší v Královéhradeckém kraji, navíc získala ocenění i za Objev roku.

Jak informoval předseda představenstva Petr Mareš, společnost nedávno oslavila 30 let od svého vzniku. „U jejího založení stálo sedm společníků, pod vedením bývalého ředitele státního statku v Kostelci nad Orlicí Ing. Josefa Jehličky to byli František Jackulák, Miroslav Nováček, Josef Podstavek, Lenka Červinková, Jitka Dlasková a já,“ uvedl na začátek našeho vyprávění Petr Mareš a dodal, že každý ze sedmi „statečných“ je do dnešního dne akcionářem společnosti a za celou dobu jejího fungování nedošlo k žádným vlastnickým „výkyvům“.

Trvalé travní porosty

Jak sdělil Petr Mareš, celá výměra, 812 hektarů, leží v CHKO Orlické hory ve výškách 650 až 800 metrů nad mořem. To do značné míry předurčuje i zaměření podniku, všechny plochy se využívají jako trvalé travní porosty a celá farma funguje v ekologickém režimu.

V živočišné výrobě je zaměřena na chov skotu bez tržní produkce mléka a ovcí, nedílnou součástí je také penzion a golfové a fotbalgolfové hřiště, které do určité míry stabilizují chod podniku.

Nebylo tomu tak ale vždy. V počátcích fungování firmy se Orlicko zaměřovalo na chov českých strakatých dojnic. „V roce 2000 jsme se vzhledem k tomu, že byla produkce mléka ztrátová, mimo jiné i proto, že nám mlékárna nezaplatila, rozhodli s chovem dojnic skončit a převést je na krávy bez tržní produkce mléka,“ konstatoval předseda představenstva.

Společnost provozuje penzion s kapacitou 22 lůžek
Společnost provozuje penzion s kapacitou 22 lůžek

Masný skot

Zpočátku v Orlicku preferovali plemeno aberdeen angus, postupně přešli na plemena charolais a limousin. „Jejich zástav se lépe prodává,“ vysvětluje Petr Mareš důvod změny. Jak doplňuje, ročně se prodává zhruba 110 býků, z nichž 40 zůstává v českých chovatelů a zbývající putují do zahraničí, především do Slovinska a Chorvatska. Narozené
jalovičky zůstávají v podniku, část jde do chovu a zbytek se prodává ve věku
do 24 měsíců.

Aktuálně je ve stavu 240 matek, většinou jsou to kříženky charolais, limousin a nově i masný simentál, od něhož si chovatel slibuje lepší mléčnost krav. „Plemeníky kupujeme především v odchovně v Osíku, nejraději geneticky bezrohé. Celkem jich máme osm nebo devět, inseminaci nevyužíváme,“ uvedl Petr Mareš.

Jak dále sdělil, je pro ně prioritou křížení, například na jalovice kvůli snadnějším porodům využívají zásadně limousinského býka.

Zimoviště pro masný skot vzniklo rekonstrukcí a přístavbou původního kravína
Zimoviště pro masný skot vzniklo rekonstrukcí a přístavbou původního kravína

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down