29.03.2010 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oslava třiceti let působení na trhu

Vysledovatelnost hraje klíčovou roli v bezpečnosti potravin. Umožňuje nejen detekci a sledování produktů, ale i jejich rozlišování. Právní požadavky na dohledatelnost jednotlivých výrobků však v mnoha případech chybí.

Těmto souvislostem se věnoval program sympozia pořádaného společností Alltech v Brně s názvem Bounce Back 2010, který se dá volně přeložit jako „odražme se ode dna“.

O firmě

Společnost Alltech, která působí v oblasti výživy zvířat po celém světě, disponuje několika výzkumnými centry a více než 120 pobočkami v různých zemích. Vlastní přes dvacet strategicky rozmístěných výrobních závodů.
V roce 2010 slaví společnost třicet let existence na trhu. Tento rok je také rokem konání Světových koňských her, kde společnost Alltech figuruje jako hlavní sponzor. Hry srovnatelné s olympiádou se konají od 25. září do 10. října 2010 v Kentucky.

Důraz na vysledovatelnost

Problematice vysledovatelnosti jednotlivých výrobků se ve své přednášce mimo jiné věnovala Dr. Karina Horganová, která zastává pozici výzkumného specialisty v Alltech biovýzkumném centru v Irsku.
„V posledních deseti letech došlo ke změně legislativy Evropské unie vzhledem k vysledovatelnosti potravin. Evropská unie je největším vývozcem potravin a krmiv na světě, za ní následují Spojené státy americké, obě uskupení dohromady zaujímají 70 procent,“ uvedla Horganová. Všechny potraviny a krmiva vyráběné v unii musí odpovídat jejím zákonům, podobně jako výrobky do ní dovezené a z ní vyvážené. „Tím vlastně Evropská unie vytváří globální potravinové normy,“ konstatovala přednášející.
Společnost Alltech v této souvislosti oslovila tisíc předních evropských odborníků na výživu s otázkou, co je pro ně ve výběru dodavatele přísad do krmiv nejdůležitější. Podle slov Dr. Horganové 80 procent jmenovalo na prvním nebo druhém místě kvalitu.

Cena pro mladé odborníky

Již několik let uděluje firma Alltech cenu Young Scientist Award nejlepším mladým vědcům. Jak řekl Patrick Charlton, regionální ředitel pro Evropu, mladý zájemce o tuto prestižní trofej musí studovat magisterské nebo doktorské studium, předložit vědecký referát nebo publikaci a složit zkoušku. „Tato cena pak dává úspěšným uchazečům jedinečnou příležitost spolupráce s jednou z předních firem v odvětví výživy zvířat,“ vysvětlil.
Mezi strategie firmy Alltech patří podle slov přednášejícího také speciální programy pro děti Kidzone. „Dnešní školáci jsou budoucí vědečtí pracovníci. Za 25 let budeme potřebovat nakrmit devět miliard obyvatel. Potřebujeme schopné lidi,“ konstatoval Patrick Charlton.

První zaregistrovaný organický selen v EU

Jedním z nejvyužívanějších produktů společnosti Alltech je zástupce organických mikroprvků (bioplexů) Sel-Plex. Selen hraje v metabolismu živých organismů zásadní roli tím, že umožňuje normální růst, ovlivňuje reprodukci, neutralizuje volné radikály a posiluje imunitu. I přes tradiční obohacování krmných dávek pro zvířata anorganickým selenem je jeho karence všeobecně rozšířena, což v konečném efektu negativně ovlivňuje chovatelské výsledky vzhledem ke zvýšenému výskytu zdravotních a reprodukčních problémů. V produktu Sel-Plex je selen ve stejné formě, v níž se přirozeně vyskytuje v rostlinách. Jsou to organické formy – selenové aminokyseliny a jim podobné sloučeniny, jež jsou vhodné pro trávení a metabolické využití. V organické formě je selen stravitelnější než v anorganické a také je v těle lépe ukládán. Tato zvýšená retence umožňuje zvířatům vytvořit si zásoby živin pro dobu jejich zvýšené potřeby bez nebezpečí jejich toxického působení.

Klíčové informace

Výhody vysledovatelnosti
 schopnost určit původ výrobku, složky nebo součásti,
 umožňuje rychlejší identifikaci, zabránění a vyřešení problémů,
 omezuje ztráty,
 snižuje náklady,
 chrání veřejné zdraví a bezpečnost,
 posiluje důvěru v dodavatele.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down