Osm moderních inovací pro chov prasat

V letošním ročníku nizozemské výstavy pro intenzivní chov hospodářských zvířat – Landbouwdagen Intensieve Veehouderij (LIV) hrály klíčovou roli inteligentní softwarové aplikace, environmentální nástroje i řešení pro zdraví zvířat. LIV se konala ve dnech 6.–8. března ve městě Venray v Nizozemsku.

Stříkačka a značení v jednom  Společnost VADA, společnost založená studenty, vyvinula injekční stříkačku, která očkuje a označuje selata jednoduše. K injekční stříkačce Henke-Sass-Wolf je připojen rozprašovač, který během vakcinace zvíře označí. Zařízení se prodává za celkovou částku 200 EUR, která zahrnuje přepravní nádobu se značkovací kapalinou.

Aplikace pro sledování hmotnosti Nizozemská společnost Agrisyst představila aplikaci pro sledování hmotnosti selat. S tímto typem technik je možné zaznamenávat data bez zvýšení nároků na pracovní síly. Díky digitálním technikám je možné zaznamenat celkové rozměry prasete. Je možné zaznamenat jak data skupin zvířat, tak i jednotlivého prasete. Pro společnost Agrisyst nezáleží na tom, který typ ušní značky se používá.

Mobilní aplikace pro denní registraci  Firma Agrovision představila mobilní aplikaci PigVision Mobile pro registraci všech denních akcí uvnitř stáje. Aplikace se dá připojit  k programu Pig Manager a spustí poplach v případě, že se zadávají nepravděpodobné hodnoty. Aplikace může být použita jak online, tak off-line. Skenováním čárového kódu na kartě prasnice se na obrazovce zobrazují všechna data.

Chlazení kejdy  Novinkou na veletrhu byl typ chlazení kejdy pro ustájení prasnic v porodně, který vznikl jako výsledek koprodukce mezi společnostmi Intercontinental a R & R Systems. V jímce je integrovaný chladicí systém využívající tepelné čerpadlo, dojde k redukci amoniaku o 85 % a ochlazení kejdy na méně než 15 oC, čímž se stanou pračky vzduchu věcí minulosti.

Napáječka a růst pro selata Dánská společnost Agrokorn vyvinula automatický dávkovač mléka pro sající selata. Systém je dodáván s kontejnerem, čerpadlem a nádržkou s ventilem a dudlíkem. Použitím poměrně tenkých trubiček zůstane uvnitř systému jen málo mléka, proto mají zvířata vždy přístup k čerstvému mléku. Čištění lze provádět ručně. Systém stojí 25 až 45 EUR na porodní klec, kotec.

Bezdrátový skener pro prasnice Společnost MS Schippers představila bezdrátový skener. Zařízení pracuje s Wi-Fi, stejně jako s bluetooth a dokáže skenovat březost, zaznamenávat naskenované obrázky; číst digitální ušní značky a měřit výšku hřbetního tuku.  Skener je dodáván s iPodem; jeho cena je podle společnosti srovnatelná s cenou běžných skenerů.

Eutanazie selat pomocí dusíku  Další inovace od MS Schippers je nová metoda s plynným dusíkem pro eutanazii slabých selat. Selata budou ponořena do mýdlových bublin s plynem, čímž se uzavře jejich trachea. Prasata budou umístěna do bedny, která může být postavena uvnitř kotce. Je možné usmrtit prasata až do 25 kg. Podle společnosti je dusík příjemnějším plynem než CO2. Zvláště u větších farem s mnoha zaměstnanci existuje poptávka po metodách eutanazie, které příliš neovlivňují zaměstnance. Cena přibližně 2000 EUR.

Eutanazie selat pomocí kysličníku uhličitého Inovaci přístroje využívajícího CO2 představila společnost Agro TopShop. Nazývá se box CO2-500. Zařízení je pro selata do hmotnosti 5 kg a zajišťuje jejich eutanazii. Proces je plně automatizován, přičemž zařízení zajišťuje udržování konstantní hladiny CO2 během procesu. Zařízení stojí 2,490 € a cena je je doplněna i o výcvik personálu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *