18.12.2012 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osm stovek krav na jih od Plzně

Podle statistických údajů se v posledních letech v Plzeňském kraji stavy skotu mírně navýšily, přitom stavy krav se prakticky nezměnily. Jedním ze zemědělských podniků, které se mohou pochlubit vysokým stavem skotu a také rozsáhlými pozemky, je akciová společnost ZS Komorno.
Zemědělská společnost Komorno, a. s., hospodaří nedaleko Blovic jižně od Plzně na výměře 4545 hektarů zemědělské půdy. Z této plochy připadá více než tisíc hektarů na trvalé travní porosty, okolo 3500 ha představuje půda orná. Na ní se pěstují především obilniny, řepka, kukuřice a krmné plodiny.
V podniku, kterému patří statut IBR negativního chovu, se aktuálně chová 850 dojnic ve dvou střediscích. Na farmě v Chocenické Lhotě najdeme 500 kusů, převážně holštýnek, a na farmě Střížovice je v současnosti ustájeno 350 českých strakatých plemenic. Do budoucna přitom podle hlavní zootechničky Bohuslavy Nolčové počítají spíše s černou barvou stáda: „Všechny plemenice zapouštíme holštýnskými býky. Převodné křížení praktikujeme především s ohledem na výši užitkovosti. Holštýnky nám totiž nadojí v průměru 9500 kilogramů mléka na kus a rok, zatímco české strakaté okolo 7000 kilogramů na krávu a rok,“ vypočítává zootechnička a dodává, že při výběru inseminačních dávek klade důraz především na užitkovost, ale také na dlouhověkost a fitness každého potenciálního otce další generace. Stranou nezůstává ani počet somatických buněk, na němž závisí zpeněžení mléka.

Více informací si přečtete v Zemědělci v regionu pro Plzeňský kraj

http://youtu.be/WuF99I-XyDw

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down