Náhrady masa a vaječných výrobků získávají popularitou a do hledání způsobů, jak omezit dopad na životní prostředí, jsou investovány značné peníze. Dají se rozdělit do dvou skupin, a to na produkty vyrobené z rostlinného proteinu imitující maso a na produkty, které vznikly jako maso pomocí buněčné kultivace.
Bez masa
Hamburgery a klobásy jsou vyrobeny čistě z rostlin. Tvrdí se, že posunem ze živočišného na rostlinné maso se pozitivně a významně ovlivní problémy spojené s chovem hospodářských zvířat: zdraví lidí, změna klimatu, vyčerpání přírodních zdrojů a welfare zvířat.
Nemožný burger
Tento produkt půjde pravděpodobně ještě dál, používá se geneticky modifikovaná molekula, která dá hamburgeru šťavnatost, chuť masa, což rostlinné náhražky masa často postrádají.
JUST Kuře
Firma se nespokojila s replikováním vajíčka a pracuje na výrobě kuřecího nugetu buněčnou kultivací, která by měla tento rok začít. Úspěšně vytvoří drůbeží maso z buněk, které se získaly z peří kuřete, tedy bez zabití zvířete.
Farmy Aleph
Koncem roku 2018 vyrobila izraelská technologická firma Aleph Farms steak z buněk v laboratoři, který měl strukturu podobnou svalu. Dřívější takto produkované maso bylo vyráběno pouze v nestrukturovaných formách, jako jsou nugety nebo hamburgery. Společnost toho dosáhla použitím směsi různých typů buněk pěstovaných na skeletu. Náklady jsou také výrazně nižší. První hovězí burger, který se má pěstovat v laboratoři, stojí kolem 250 000 eur, zatímco malý proužek steaku byl vyroben za pouhých 50 dolarů. Didier Toubia, spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy, v té době řekl: „Je to podobné a chutná dobře, ale musíme pracovat na tom, aby se produkt chuťově stoprocentně podobal konvenčnímu masu. Ale když se vaří, opravdu cítíte vůni masa.“*
Zdroj: www.poultryworld.net