10.10.2016 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovčáci drží laťku vysoko

Ovčáci ze své prezentace na výstavišti v Lysé nad Labem nepolevují a opět předvádějí nejen pestrost u nás chovaných plemen ovcí a koz, ale dopřávají návštěvníkům ochutnat i speciality z ovčího masa a kozího mléka. Ve své nabídce mají také funkční textil z ovčí vlny nebo dekorativní předměty.

 

Z avizovaného počtu více než 200 zvířat bylo předvedeno osmnáct plemen ovcí a šest plemen koz. Pokud jde o ovce, stejně jako loni mohli návštěvníci vidět pět plemen s masnou užitkovostí v zastoupení suffolk, charollais, texel, dorper a berrichone du Cher. Plemena s kombinovanou užitkovostí reprezentovaly romney, bílá alpská, zwartbles, valaška, šumavka, merinolandschaf, vřesová ovce a konečně clun forest. Jednoho zástupce měla plodná plemena reprezentovaná romanovskou ovcí. Zbývajících pět vystavených plemen zastoupených ovcí kamerunskou, ouessantskou, wallisskou černonosou, vřesovou a jakob se řadí k zájmovým plemenům. V početné kolekci koz byla k vidění jak plemena s mléčnou užitkovostí (anglonubijská, bílá a hnědá krátkosrstá), tak masná (burská) a nakonec zájmová (zakrslá holandského typu a wallisská).

Tradiční součástí podzimní prezentace ovčáků na výstavě Náš chov je vyhodnocení předvedených zvířat. Nejlepší kolekci ovcí předvedlo občanské sdružení Stránske, které se prezentovalo původní valaškou. Za ním se na druhém a třetím místě umístili Ing. Jaroslav Adam z Chlístova s kolekcí vřesových ovcí a Petr Kříž z Nadějkova s kamerunskými ovcemi.

V kategorii koz obhájila prvenství Ing. Milena Krejzová z Nového Dvora u České Lípy,  která do Lysé nad Labem přivezla kolekci plemene hnědá krátkosrstá koza. Na druhém místě se stejně jako loni umístila Ing. Kateřina Bečková z Měchova u Bečova nad Teplou za předvedení kolekce wallisské  kozy.

Šampiónem výstavy se stal beran valašky z chovu Ing. Jana Vejčíka z Dlouhé Stropnice.  Nejlepší ovcí byla vyhlášena suffolská bahnice, kterou v Lysé vystavoval Pavel Sokol z Rychnova u Jablonce nad Nisou.

Nejlepším kozlem výstavy byl vyhodnocený kozel bílé krátkosrsté kozy Marcely Celerové z Bášti. Akciová společnost Ikona získala ocenění za nejlepší kozu burského plemene.*

Více se dočtete v listopadovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down