24.05.2018 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovčáci pokračují v tradici

Ani koncepční úprava brněnského veletrhu Techagro, kterou loni odsouhlasil výstavní výbor, neodradil Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s. , od prezentace svých aktivit. A to včetně představení expozice malých přežvýkavců v kolekci čítající pětašedesát zvířat, respektive čtyřicet ovcí jedenácti plemen a patnáct kusů tří plemen koz.

Kolekce čtyřiceti ovcí byla zastoupena dvěma plemeny s výrazně masnou užitkovostí (suffolk, texel), dvěma všestranně užitkovými plemeny s převažujícím masným zaměřením (merinolandschaf, romney), čtyřmi kombinovanými plemeny (šumavská ovce, valašská ovce, jurská ovce, zwartbles) a dále po jednom zástupci ze skupiny plemen s mléčnou užitkovostí (lacaune), plodných plemen (romanovská ovce) a konečně zájmových a ostatních plemen (ouessantská ovce). Tři předvedená plemena koz reprezentovala tři užitkové směry, a to za účelem produkce mléka (anglonubijská koza), dále srsti (koza mohérová) a masa (koza burská).
„Na akcích tohoto druhu tradičně vyhlašujeme nejlepší zvířata, a to v kategoriích šampión výstavy, nejlepší beran, nejlepší kozel, nelepší kolekce ovcí a nejlepší kolekce koz. Rozhodování vůbec nebylo snadné, poděkování patří všem chovatelům, kteří na veletrhu prezentovali svá zvířata. Součástí přehlídky ovcí byla i klasifikace dvou aukčních beranů, konkrétně se jednalo o texelského a romanovského berana, a tří anglonubijských kozlíků. Také v této kategorii jsme vybrali vítěze,“ pokračoval předseda hodnotící komise Ing. Mareš.
Šampiónem přehlídky plemenných zvířat v kategorii ovcí se stal plemenný beran valašské ovce z chovu Ing. Jana Vejčíka z Dlouhé Stropnice. Uvedené národní plemeno ovcí předvedlo také zájmové sdružení Stránské z Břidličné, které si odneslo ocenění za nejlepší kolekci v podání berana a dvou bahnic se čtyřmi jehňaty. Za ním se na druhé příčce umístil chovatel Ing. Jan Vejčík, který zaujal kolekcí berana s bahnicí a dvěma jehňaty šumavských ovcí. Trojici nejlepších uzavírala kolekce v zastoupení berana s bahnicí a dvěma jehňaty z chovu společnosti Sušárna Pohořelice, s. r. o.
V kategorii koz se hodnotící komisi nejvíce líbil burský kozel z chovu akciové společnosti Oveko, která současně získala také uznání za nejlepší předvedenou kolekci koz. Šampiónem nákupního trhu byl vyhlášen anglonubijský kozlík, kterého předvedla Magdaléna Dvořáková ze Skorkova.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down