06.04.2010 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovčáci předvedli tradiční plemena

Šedesát předvedených zvířat, respektive třiapadesát ovcí patnácti plemen a tři plemena koz v sedmi kusech – taková byla letošní bilance ovčácké expozice, kterou v rámci doprovodného programu veletrhu Animal Vetex připravil Svaz chovatelů ovcí a koz.

Na standardně dobré úrovni malých přežvýkavců předvedených na brněnském výstavišti ve dnech od 21. do 25. března se podíleli chovatelé z Libereckého kraje, dále Středočeského, Vysočiny, Pardubického, Moravskoslezského a Zlínského kraje. Z patnácti plemen ovcí předvedli šest zástupců s masnou užitkovostí, dále pětici kombinovaných plemen, tři zájmová a jediného reprezentanta mléčných plemen. Konkrétně to byla plemena suffolk, texel, oxford down, berrichon du cher, clun forest, charollais, merinolandschaf, valaška, romney, bílá alpská, zwartbles, kerry hill, kamerunská, vřesová a konečně východofríská. Sedmipočetnou kolekci koz pak zastupovala plemena bílá a hnědá krátkosrstá a dále burská koza.
„Velice vítáme možnost prezentace na brněnských veletrzích i přesto, že v pavilónu H máme k dispozici omezený prostor. Snažili jsme se proto kvantitu nahradit kvalitou a expozici ovcí a koz jsme sestavili tak, aby návštěvníci měli možnost vidět základní průřez u nás chovaných plemen. V dalších letech bychom chtěli k předvedení většího vzorku zvířat využít také přilehlé venkovní prostory. Tradičně velká návštěvnost naší expozice by si to podle mého soudu zasluhovala,“ řekl v úvodu předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Ing. Vít Mareš.

Oceněná zvířata
Hodnocení předvedených zvířat proběhlo pod taktovkou prof. Ing. Františka Horáka, CSc., kterému asistoval již zmiňovaný Ing. Mareš. Z předvedených ovcí se oběma odborníkům nejvíce líbil tříletý plemenný beran vřesové ovce linie Vojen z chovu Petra Kříže ze Sedlčan, kterému přisoudili titul šampióna. V kategorii koz pak dvojčlenná komise udělila stejné ocenění plemeníkovi bílého krátkosrstého plemene chovatele Víta Vrby z Letohradu.
V rámci hodnocení nejlepších kolekcí se v kategorii ovcí nejlépe umístila bahnice s jehnětem plemene berrichon du cher Víta Nováka z Rabštejnské Lhoty, následovaná suffolskou bahnicí z chovu Zvozd Horácko Opatov a skupinkou bahnice se dvěma jehňaty plemene oxford down, které předvedl školní zemědělský podnik Mendelovy univerzity v Žabčicích. Z předvedených koz komise vyzdvihla kolekci bílé krátkosrsté kozy se dvěma kůzlaty ustájená v Klinice chorob přežvýkavců VFU Brno.

Bonitace aukčních beránků
Součástí přehlídky byl i nákupní trh beranů kombinovaného plemene bílá alpská a berrichon du cher s masnou užitkovostí.
V rámci něho profesor František Horák oklasifikoval pět aukčních beranů, z nichž dva pocházeli z chovu Jany Brožkové ze Železného Brodu, tři zbývající plemeníci patřili Vítovi Novákovi.
Z obou železnobrodských jedenáctiměsíčních beránků byl lépe oceněn aukční plemeník linie Alpi, který si za celkem nasbíraných 97 bodů vysloužil výslednou třídu ER. Druhý beránek po beranovi linie Alf získal o devět bodů méně což mu vyneslo zařazení do třídy EA. Chrudimský chovatel Vít Novák k bonitaci přivezl trojici složenou ze dvou osmiměsíčních beránků a jednoho půlročního. Těžší ze dvou starších potomků po Pietrovi – třiaosmdesátikilový beránek s registračním číslem 37479053 CZ byl hodnocený 95 body a s výslednou třídou ER si odnesl i titul šampióna nákupního trhu. Elitou rekord byl za jednadevadesát bodů obonitovaný i beránek narozený 12. 7. 2009, zatímco nejmladší z nich byl klasifikován pětaosmdesáti body a výslednou třídou EA.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down