12.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovčáci svou prezentací nezklamali

Také letošní expozice Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně potěšila. A to nejen zastoupením u nás chovaných plemen malých přežvýkavců, ale i bohatým doprovodným programem, který oslovil malé i velké návštěvníky.

Z celkového počtu 113 předvedených malých přežvýkavců bylo k vidění třiadevadesát ovcí v zastoupení patnácti plemen a dvacet koz s pěti plemeny.
Na rozdíl od zavedených zvyklostí se letošní komentovaná přehlídka odehrála bez předvádění zvířat v předvádišti. Na místo toho hlavní aktéři Ing. Vít Mareš a Ing. Martin Hošek procházeli mezi jednotlivými kotci a ke každému předvedenému plemeni poskytli návštěvníkům zasvěcený výklad.
Stejně jako u podobně koncipovaných akcí došlo na vyhlašování cen za nejlepší předvedená zvířata. Hodnotící komise neměla snadné rozhodování, protože všechna zvířata byla na výstavu velmi dobře připravená.
V kategorii nejlepší beran výstavy byl vyhlášen beran plemene zwartbles z chovu Martina Hoška. Za ním se umístili Mgr. Jan Kováč z obce Žďárky s texelským beranem a Ing. Ingrid Štěpánová z Bouzova s plemeníkem vřesové ovce.
Ocenění za nejlepší bahnici si odnesl František Prchlík z Mladé Vožice za plemeno texel. Trio nejlepších zvířat doplnili vřesová ovce Filipa Vancla z Dlouhé Kalné na druhém místě a bahnice plemene zwartbles Ing. Martina Hoška z Mohelna.
V kategorii nejlepší kolekce ovcí se hodnotící komisi nejvíce líbily clun forestky Martina Neuwirtha z Pěčína, které na druhém a třetím místě doplňovaly kolekce valašek z chovu občanského sdružení Stránské, z. s., a kamerunské ovce Petra Kříže ze Sedlčan.
Pohár vítěze masných plemen ovcí si za texelskou bahnici odvezl Lukáš Neugebauer ze Žampachu.
V kategorii kombinovaných plemen ovcí dominoval Ing. Jan Vejčík z Dlouhé Stropnice se šumavskou ovcí.
Vítězem speciálních plemen ovcí se stala Ing. Jitka Latečková-Fonioková z Dětmarovic s beranem plemene ouessantská ovce.
Pohár vítěze plodných a dojných plemen ovcí získal Radek Zycha z Velkých Losenic za předvedené romanovské ovce.
Pokud se jedná o vyhlášení chovatelů koz, nejlepší kolekcí se prezentovala rodinná farma Dvorský kozí statek z Olešenky, která na národní výstavu dovezla kozy s kůzlaty plemene hnědá krátkosrstá koza. Nejlepší kozou výstavy byla vyhlášena koza hnědá krátkosrstá z chovu Pavla Kubeše z Horního Újezda u Litomyšle. Šampiónem výstavy v kategorii koz se stal mohérový kozel chovatelky Ing. Ingrid Štěpánové z Bouzova.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down