07.10.2016 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovčáci zahájili výstavu Náš chov bonitacemi

Letošní prezentace malých přežvýkavců na výstavišti v Lysé nad Labem zahrnovala jak tradiční přehlídku zvířat a klasifikaci aukčních beranů, doplněné o národní šampionáty dvou plemen ovcí – clun forrest a romanovská, tak ukázky stříhání ovcí a plstění a spřádání vlny.

 

Podle Ing. Richarda Konráda, který má prezentaci Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., v Lysé nad Labem pod patronací, se během čtyř dnů konání výstavy představí více než 200 zvířat, reprezentujících osmnáct plemen ovcí a šest plemen koz. Na tomto velmi slušném počtu se velkou měrou podílejí chovatelé ovcí plemen clun forest a romanovská ovce, kteří  v rámci jednadvacátého ročníku přehlídky hospodářských zvířat, technologií a chovatelských potřeb v sobotu 8. října uspořádají na lyském výstavišti národní šampionáty obou plemen a elitní nákupní trh romanovských plemenných beranů.

Ovčáci odstartovali svou prezentaci na výstavě Náš chov bonitacemi aukčních beránků masných a kombinovaných plemen a kozlíků.

V rámci hodnocení masných a kombinovaných plemen bylo předvedeno 19 beránků šesti plemen, respektive merinolandschaf, texel, původní valaška, romney a berrichone du Cher. Z této kolekce předseda hodnoticí komise Ing. Martin Hošek, Ph.D., vyzdvihl berrichonského osmiměsíčního beránka linie Vert z chovu Josefa Brandejse z Dobrušky, který se tak stal šampiónem nákupního trhu.

Ze čtrnácti bonitovaných beránků plemene zwartbles, zástupců linií Zerosk, Zbyslav, Zbysek a Ztepl, pocházejících ze šesti chovů, si za plemeníka linie Ztepl odnesla pohár věnovaný Českomoravskou společností chovatelů, a. s., chovatelka Marie Schickerová z Nových Hradů, která toto kombinované plemeno chová již patnáct let.

Na počtu 26 klasifikovaných kozlíků se podílelo osm chovatelů. Elitní nákupní trh zakrslých koz holandského typu (15 zvířat ze čtyř chovů) opanoval kozlík z chovu Marcely Staňkové z Liběšic u Žatce. V rámci nákupního trhu kozlíků ostatních plemen dominoval walisserský kozel linie Merlin z chovu Ing. Kateřině Bečkové z Bečova nad Teplou.*

Více se dočtete v listopadovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down