16.01.2020 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovce dávají všestranný užitek

S ohledem na poskytovanou užitkovost v podobě masa, mléka i vlny, ale i chovatelskou nenáročnost se ovce řadí mezi nejvýznamnější hospodářská zvířata. Přitom mohou dobře posloužit i k údržbě krajiny a ochraně původní botanické skladby v národních parcích a chráněných lokalitách.

Podle posledních údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., bylo v kontrole užitkovosti (KU) za rok 2018 bezmála jednadvacet tisíc bahnic (20 791 kus) v zastoupení šestatřiceti plemen, včetně jedné syntetické dojné linie. Na tomto počtu se podílí celkem 747 chovů, přičemž nejpočetněji jsou u nás zastoupeny ovce s kombinovanou užitkovostí reprezentující 10 883 bahnice dvaadvaceti plemen ze 381 chovu. V dalších 257 stádech se u nás chovají plemena s masnou užitkovostí se 6590 bahnicemi v kontrole užitkovosti. Zbývající počet 3285 bahnic v KU představuje bahnice plodných (1013 bahnic z 50 chovů) a dojných plemen (celkem 2272 bahnice z 33 chovů).
Kombinovaná plemena ovcí byla v KU zastoupena bílou alpskou ovcí, bergschafem, cigájou, clun forestem, jakobem, jurskou ovcí, romney, kamerunskou ovcí, kerry hillem, leinem, merinem, merinolandschafem, ouessantskou ovcí, rackou, šumavskou ovcí, skudde, shetlandskou ovcí, valašskou ovcí, vřesovou ovcí, walliskou černonosou ovcí, zušlechtěnou valaškou a konečně plemenem zwartbles. Z ovcí s masnou užitkovostí to byla plemena berrichone du Cher, bleu du Maine, charollais, dorper, hampshire, německá černohlavá ovce, oxford down, suffolk a texel. Ze dvou plodných plemen jsou v kontrole užitkovosti olkulská a romanovská ovce, přičemž dojná plemena reprezentují lacaune, východofrískou ovci a syntetickou dojnou linii.*
Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down