Ovce jako terapeutická zvířata

Walliserské černonosé ovce, které byly vyšlechtěné v drsných klimatických podmínkách Bernských, Tessinských a Walliských Alp, jsou mezi chovateli oblíbené pro svou nenáročnost a dobrou přizpůsobivost klimatickým podmínkám. Veroniku Kubáskovou však toto líbivé primitivní švýcarské plemeno s typickým klabonosem oslovilo také svou klidnou povahou, která ho předurčuje i k terapeutickým účelům.

 

Podle kategorizace Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., se walliserská černonosá ovce řadí do skupiny zájmových plemen. Do kontroly užitkovosti je aktuálně zapojeno jen čtrnáct bahnic ze tří chovů. Patří k nim i bahnice z malé farmy, jenž je součástí lesní mateřské školky Na dvorečku, kterou po narození dcery začala v roce 2011 budovat DiS. Veronika Kubásková ve spolupráci se sdružením Jeden strom z. ú.

Farmu při lesní mateřské školce Na dvorečku najdete v Letech u Dobřichovic v malebném údolí řeky Berounky pod brdskými lesy.

„Od počátku bylo mým záměrem propojit lesní mateřskou školku s minifarmou domácích zvířat. Zapadají do konceptu výuky o domácích zvířatech, v jejímž rámci se děti naučí nejen o ně pečovat, ale mají také možnost vidět celé cykly zvířecího života, pochopit užitečnost zvířat a vyzkoušet si zpracovávat jejich produkty,“ pokračovala dále Veronika Kubásková.

Vhodnými kontaktními zvířaty pro děti jsou i ovce. Co jsem měl možnost vidět, ve většině obdobných zařízení se k tomu účelu chovaly miniaturní ouessantské ovce. Spíše, než velikost však rozhoduje povaha a tu mají podle Veroniky Kubáskové walliserské černonosé ovce doslova „zlatou“.

„Walliserské černonosé ovce jsem si pořídila v roce 2016. Za dobu, co je chovám, jsem si mohla ověřit, že to jsou ovečky s přátelskou klidnou povahou, ideální pro terapeutické účely. Vyhledávají kontakt s člověkem, ne kvůli pamlskům, ale protože jsou s ním rády. Jsou to takoví parťáci, kteří přijdou na zavolání jako pejsci. Je až úsměvné, že ovcím upravujeme paznehty ve stoje jako koním, což jen dokresluje jejich skvělou povahu. Vzhledem k tomu, že máme farmu v chatové osadě, kde je důležité udržovat dobré sousedské vztahy, velmi oceňuji také to, že walliserky jsou velmi tiché a neruší okolí hlasitým bečením. Svou osobitostí a kontaktností přináší radost nejen mě a mé rodině, ale i dětem, které k nim chodí na mazlicí návštěvy, a nakonec i každému, kdo jde jen tak kolem,“ spokojeně konstatovala chovatelka.

Více se dočtete v aktuálně připravovaném dubnovém čísle časopisu Náš chov.* 

 

Veronika Kubásková nenechá na své ovečky dopustit
Chov walliserských černonosých ovcí v Letech u Dobřichovic reprezentuje pět bahnic se dvěma loňskými jehnicemi a plemenným beranem
Na farmě se bahní na přelomu února a března
Plemenný beran linie Herbar se již narodil v Čechách
Dcera chovatelky Mariánka v „akci“
Těmto walliserským ovcím přítomnost dětí vůbec nevadí, právě naopak…

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down