18.04.2016 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovce na plný úvazek

Ovce plemene zwartbles, které byly vyšlechtěné počátkem 20. století v Nizozemsku, se u nás chovají od roku 1997. O tyto ovce s hnědým rounem a charakteristickými bílými odznaky na černě zbarvené hlavě a končetinách byl mezi našimi chovateli velký zájem. A to nejen kvůli jejich nevšednímu vzhledu, ale i klidné povaze a užitkovým vlastnostem.

 

Podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s.,  je do kontroly užitkovosti momentálně zapojeno jednadvacet zwartblesských stád s celkovým počtem 479 bahnic. Jedním z chovatelů tohoto plemene s kombinovanou užitkovostí je i Oldřich Kocek, který na rodinné farmě v Babí na Trutnovsku chová zwartblesky již šestnáctým rokem. Jeho loňský triumf v podobě poháru za šampióna elitního nákupního trhu pořádaného u příležitosti výstavy Náš chov v Lysé nad Labem ukazuje na potenciální kvalitu jeho stáda.

„S rodiči jsme začali hospodařit po vydání restitučních nároků v roce 1993. Začátky byly opravdu těžké, farmu jsme budovali postupně, jak byly peníze. Podle možností jsme něco opravili, zlepšili a přikoupili a vzhledem k navráceným pozemkům v podobě luk a pastvin jsme chystali zázemí pro chov zvířat, respektive malých přežvýkavců. Začínali jsme s kozami bílými a hnědými krátkosrstými, ale kvůli neshodám se sousedem jsme se v roce 2000 přeorientovali na ovce. V rozhodování nám velmi pomohl chovatel Milan Krupička, který měl kromě stáda ovcí plemene bergschaf ještě zwartblesky, jež plánoval zrušit. Protože nás tyto ovce zaujaly, pořídili jsme berana (linie Zvon) a bahnici (po Zwartovi) s jehnicí. Krátce na to jsme koupili ještě plemenného berana – Zwarta. Abychom navýšili počet ovcí ve stádu, přikoupili jsme od Mgr. Jana Kováče dvě bahnice romanovské ovce. Vzhledem k tomu, že ve vrzích romanovek bývala i čtyřčata, docílili jsme našeho záměru poměrně brzy. Z užitkového chovu jsme se ale nakonec postupně vrátili k ovcím plemene zwartbles a od roku 2007 jsme začali produkovat plemenný materiál. V současné době máme na padesát bahnic základního stáda a využíváme plemenné berany pěti linií, a to Zoubek, Zbyslav, Zerosk, Zbyšek a Ztepl,“ řekl při našem setkání Oldřich Kocek junior, který v rámci svých podnikatelských aktivit ještě prodává krmiva pro hospodářská zvířata a nabízí služby v lesnictví a zemědělství.*

Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down