07.09.2007 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovce v Budějovicích opět zaujaly

Stejně jako při loňské premiéře byla i letošní prezentace plemen ovcí a koz na 34. ročníku výstavy Země Živitelka v režii jihočeského krajského sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR. Na domácí půdě tak ovčáci představili jedenáct plemen ovcí a šest plemen koz. Nedílnou součástí každodenních přehlídek malých přežvýkavců byly i ukázky ve spřádání vlny a v ovládání stáda ovčáckým psem.

“Usilujeme o zlepšení vztahu veřejnosti ke zvířatům. Je potěšující konstatovat, že ovečky návštěvníky výstavy Země živitelka táhnou. Velký zájem chovatelské, ale i laické veřejnosti neodradil ani pozdně odpolední termín konání přehlídek jednotlivých zvířat. Někteří zájemci přišli za námi i na stánek, aby se podělili o své zkušenosti nebo si od nás zakoupili odbornou literaturu,” uvedl místopředseda Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR (SCHOK) Ing. Antonín Vejčík.

“Měli jsme v plánu koncipovat letošní budějovickou výstavu jako národní, ale z organizačních důvodů jsme nakonec vyšli z loňského scénáře, který se osvědčil. Protože v jižních Čechách se tradičně chová nejvíce ovcí, mohli jsme připravit bohatou kolekci plemen všech u nás chovaných užitkových směrů,” dodal.

Zlatý klas za genové zdroje

Ovčácká expozice byla doslova v obležení neutuchajícího zájmu návštěvníků. Bylo plno v hale i na tribuně sousedící s předváděcí plochou. Zájemci po celou dobu šesti dnů konání výstavy mohli vidět čtyři plemena ovcí s masnou užitkovostí (suffolk, texel, charollais, oxford down), dále stejný počet kombinovaných plemen (valaška, šumavská, zwartbles, lein) a východofrískou ovci s mléčnou užitkovostí a romanovskou ovci zařazenou mezi plemena plodná. Vedle nich byla dále předvedena zájmová plemena v podání kerry hill a shetlandská ovce. Také vystavované kozy reprezentovaly všechny uváděné užitkové směry – z mléčných plemen to byly kozy bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá, z masných búrská koza a ze srstnatých koza kašmírová. Zájmová plemena koz zastupovala holandská zakrslá a kamerunská koza.

Kromě chovatelů jihočeského krajského sdružení SCHOK se výstavy Země Živitelka aktivně účastnili ještě chovatelé Pavel Sokol z Rychnova u Jablonce nad Nisou a František Dlabal z Hradce u Kostelce nad Černými lesy. Není sporu o tom, že oba zmiňovaní chovatelé, kteří mají uznané šlechtitelské chovy, přispěli k vynikající úrovni prezentace malých přežvýkavců. Zatímco prvně jmenovaný chovatel předváděl kolekci suffolských bahnic s beranem, potomkem dnes již legendárního plemeníka Hanibala, František Dlabal přivezl do Budějovic plemeno ovcí charollais.

Místopředseda svazu chovatelů ovcí a koz vyzdvihl vynikající úroveň všech předvedených zvířat. Letošní novinkou zmiňovaného chovatelského sdružení bylo přihlášení plemen zařazených mezi genové rezervy – šumavskou ovci, valašku a bílou a hnědou kozu krátkosrstou do soutěže o Zlatý klas.

“V kategorii živočišná výroba získali Zlatý klas chovatelé Ing. Jan Vejčík (Trhové Sviny) za plemena šumavská ovce a valaška, dále František Špatný za bílou krátkosrstou kozu a Štefan Kočica za plemeno hnědá krátkosrstá,” spokojeně konstatoval Vejčík.

 

 Čarování se psy

Doprovodným programem přehlídky jednotlivých plemen byly i ukázky ve spřádání vlny a práce s ovčáckými psy. Letos převáděli ovládání stáda psem Ing. Tomáš Fajmon a Lukáš Vaňourek. Oba v této pracovní disciplíně pracují s osvědčeným psím plemenem border kolií. “Jsem členem Klubu pracovních ovčáckých psů. Border kolie je pro manipulaci se zvířaty jednoznačně nejvhodnější. S těmito psy pracuji již devět let. Využívám je při práci na své farmě, a to jak při práci s ovcemi, tak se skotem. Z celkem devíti borderek jich k těmto účelům využívám asi polovinu. Pejsek, který mi dnes asistuje, se jmenuje King a jsou mu čtyři a půl roku. Dovezl jsem ho z Nizozemska a je to potomek současného šampióna Evropy,” prozradil Ing. Fajmon.

“Sledovat ovčácké psy při práci je pro mne něco jako cirkusové číslo. Ovčák na psa nemluví, ovládá ho pohyby, píšťalkou, doslova s ním čaruje,” přidal se Lukáš Vaňourek, který se chovem a výcvikem služebních a pracovních psů profesionálně zabývá tři roky.

Krajské sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR své předsevzetí zaujmout širokou návštěvní obec splnilo. Zájemců o chov ovcí přibývá a byla by rozhodně škoda, aby malí přežvýkavci na výstavě tematicky zaměřené na rozvoj venkova v některých jejích dalších ročnících z různých důvodů chyběli.

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down