11.04.2016 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovcí a koz letos poskrovnu

Také na letošním dubnovém veletrhu Animal Vetex se v rámci ovčácké expozice předváděla zvířata, probíhaly ukázky ve střihání vlny a jejího ručního zpracování předením, plstěním a tkaním a ochutnávaly se produkty z ovčího a kozího mléka a masa. V porovnání s předchozími ročníky však návštěvníci viděli méně početnou kolekci malých přežvýkavců.

 

Zatímco jedni se o malém zastoupení živých zvířat na brněnském výstavišti vyjadřovali dokonce ve smyslu konce živočišné výroby v tuzemsku, jiní jen mávli rukou a třeba i mysleli na přísloví, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Podle nové koncepce představené vedením akciové společnosti Veletrhy Brno bylo tak letošní spojení Animal Vetexu s veletrhy Techagro, Silva Regina a Biomasa poslední. Zvířata se tak budou na brněnském výstavišti prezentovat v rámci Národní výstavy hospodářských zvířat, která proběhne současně s veletrhem Animal Vetex vždy ve dvouletých cyklech. Jejich premiéru odstartuje již následující rok.

Nezvykle malou ovčáckou expozici zvířat, kterou připravil Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s., reprezentovalo na venkovní ploše jen několik kotců pod plachtou.

„Uměli bychom více, ale bohužel jsme nedostali více prostoru. V letošním roce se tak naše největší výstava odehraje v Lysé nad Labem, kde v rámci říjnové výstavy Náš chov předvedeme početněji zastoupenou kolekci, doplněnou o národní šampionát romanovských ovcí a clun forestů a dále o nákupní trhy dalších plemen ovcí a zakrslých holandských koz. Přestože dubnový termín výstavy není pro chovatele ovcí a koz vůbec ideální, snažili jsme se předvést návštěvníkům reprezentativní vzorek u nás chovaných plemen. Na celkovém počtu devětapadesáti předvedených ovcí se podílelo třináct plemen, z nichž bylo šest s kombinovanou užitkovostí, dále čtyři masná plemena, dvě zájmová a jedno plodné plemeno. Také sedm vystavených kozy reprezentovalo rozdílné užitkové směry. Respektive búrské kozy zastupovaly masná plemena, dále to byly angorské kozy řazené mezi srstnatá plemena a konečně předvedený dvouletý kozlík holandské zakrslé kozy ze skupiny zájmových plemen.

Stejně jako v předchozích letech jsme vyhlašovali nejlepší zvířata v kategoriích šampión výstavy, nejlepší beran, nejlepší kozel, nelepší kolekce ovcí a nejlepší kolekce koz. Rozhodování vůbec nebylo snadné, poděkování patří všem chovatelům, kteří na veletrhu prezentovali svá zvířata. Rozhodla výstavní kondice a připravenost zvířat. Součástí přehlídky ovcí byla i klasifikace šesti aukčních beranů, konkrétně se jednalo o berany plemene bílá alpská, merinolandschaf a zwartbles a i v této kategorii se udílely poháry,“ uvedl reprezentant SCHOK, z. s., Ing. Richard Konrád.*

Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down