26.02.2024 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Označování NGT

Legislativa týkající se nových genomických technik (NGT) se blíží dokončení, ale skupiny zabývající se krmivy a olejnatými semeny vyjadřují obavy ohledně ustanovení o označování.

Tyto obchodní skupiny ve spolupráci s COCERAL vydaly po nedávném hlasování společné prohlášení. Aby EU mohla účinně poskytnout zemědělcům nové genomické techniky (NGT) jako nový nástroj pro řešení změny klimatu a splnění cílů udržitelnosti stanovených v Zelené dohodě, je podle nich zapotřebí další úprava legislativního textu.

Hlasování

Evropský parlament potvrdil během plenárního zasedání tento týden svůj postoj k návrhu Evropské komise NGT, když zajistil 307 hlasů pro, 263 proti a 41 se zdrželo hlasování. Je pozoruhodné, že poslanci Evropského parlamentu spojeni s Evropskou lidovou stranou (EPP) a stranou Renew vyjádřili textu silnou podporu, zatímco Zelení a levice byli z velké části proti, jak uvádí EurActiv.

Legislativním cílem Komise je posílit udržitelnost a odolnost potravinového systému vývojem vylepšených odrůd rostlin, které vykazují odolnost vůči změně klimatu, odolnost vůči škůdcům a vyšší výnosy, a zároveň minimalizovat potřebu hnojiv a pesticidů.

V současné době rostliny NGT dodržují stejné předpisy jako geneticky modifikované organismy (GMO). Poslanci EP podporují návrh na zavedení dvou odlišných kategorií a souborů pravidel pro rostliny NGT: Rostliny NGT 1, které jsou považovány za rovnocenné konvenčním, by byly vyňaty z požadavků právních předpisů týkajících se GMO, zatímco ostatní rostliny NGT (rostliny NGT 2) by stále podléhaly přísnějším předpisům.

Copa a Cogeca, vlivná zemědělská lobby EU, považuje tento přístup za vyvážený.

Zaostřeno na povinné označování

Poslanci Evropského parlamentu se však zasazují o povinné označování produktů z rostlin NGT 1 a NGT 2, což je postoj, který zpochybňují zástupci krmivářského průmyslu EU, FEFAC a další dvě asociace. Tvrdí, že povinné označování všech produktů NGT by mohlo ohrozit rozlišování mezi NGT považovanými za příbuzné konvenčně šlechtěným odrůdám a těmi, s nimiž se má zacházet jako s GMO, což by bránilo přijetí technologií a zkreslovalo informace předávané občanům a spotřebitelům.

Poslanci rovněž vyzývají Komisi, aby sedm let po jejich zavedení podala zprávu o tom, jak spotřebitelé a výrobci tyto nové techniky vnímají.

Kromě toho podporují zákaz patentů na NGT rostliny, rostlinný materiál, genetické informace a související procesní prvky, aby se zmírnila právní nejistota, snížily náklady a zabránilo se novým závislostem zemědělců a šlechtitelů. Do června 2025 je požadována zpráva o dopadu patentů na přístup k rozmanitému rozmnožovacímu materiálu rostlin spolu s legislativním návrhem na odpovídající aktualizaci pravidel EU o právech duševního vlastnictví.

Rada byla vyzvána, aby se předešlo opakování minulých chyb

Po středečním hlasování europoslanců Jan Plagge, prezident IFOAM Organics Europe, kritizoval rozhodnutí za jeho vnitřní rozpory. I když uznal hlavní problémy související s deregulací NGT, hlasování bylo neúspěšné, protože nenavrhlo konkrétní řešení, řekl.

Plagge vyjádřil obavy, že takový postoj by mohl vystavit zemědělce a chovatele riziku převzetí genetických zdrojů korporacemi prostřednictvím patentů.

Vyzval Radu ministrů, aby se vyhnula opakování minulých chyb spočívajících v urychlování diskusí a přehlížení absence vědeckého základu pro deregulaci některých nových genomických technik, jak zdůraznil francouzský úřad pro bezpečnost potravin. Zdůraznil, že je důležité, aby národní vlády upřednostňovaly zavedení právních opatření na ochranu chovatelů a zemědělců před patenty. Kromě toho Plagge zdůraznil, že taková opatření jsou nezbytná k ochraně integrity jak organické, tak konvenční produkce bez GMO, a vyzval k tomu, aby se zabránilo jakémukoli kroku k oslabení požadavků na biologickou bezpečnost bez odpovídající ochrany.*

Zdroj: Feednavigator 

Ing. Josef Svoboda, CSc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down