20.02.2020 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pastva koní je důležitá

Pastevní odchov hříbat a pastva při chovu koní jsou jedním ze základních a nezbytných chovatelských požadavků. Základní vlastností koně je pohyb a na pastvině je tak nejpřirozenější ve spojení s příjmem krmiva v časově rozloženém a hlavně postupném množství, což je pro koně dieteticky a fyziologicky nejvhodnější. Pastviny se musí dobře připravit a ohradit.

Hříbata pohybem na pastvině získávají pevnou konstituci, silnější kostru a celkovou odolnost organismu vůči nejen infekčním nemocem. Pastevně a skupinově odchovávaní i chovaní koně jsou lépe psychicky a tělesně disponováni. Extenzivní pastva se děje na neohrazených pastvinách s méně výnosnými porosty hlavně v podhorských a horských oblastech. Intenzivní pastva probíhá na oplocených kulturních pastvinách. Oplůtky, kde se momentálně nepase, se posečou a usuší. Pro pastviny je důležitá správná agrotechnika, včetně přihnojování a sečení. Obzvláště důležité je utužení a urovnání povrchu pastviny, alespoň v jarním období těžkým lučním válcem, naplněným vodou. Na podzim se pastviny nevypásají do hola, porost se ponechá nespásaný, aby byl před počátkem zimy 8–10 cm vysoký pro rychlejší regeneraci na jaře a vyšší úživnost.

Na ochranu hříbat, dospělých koní i pastvin proti parazitózám je doporučen pravidelný rozbor výkalů a případné podání vhodného odčervovacího přípravku.

Místa s neodstraněnými výkaly mají vyšší obsah dusíku, koně je nespásají, a tak vznikají na pastvině nedopasky. V nich dochází ke změně botanického složení porostu, takže se zhoršuje jeho kvalita a roste velikost míst, která koně vůbec nespásají.

Složení pastevního porostu pro koně má být různorodé a pestré. Porost by mělo tvořit 70–80 % převážně nízkých trav, 20–25 % vytrvalých vikvovitých (bobovitých) a doporučuje se 5% podíl aromatických bylin.

Pro ohrazení pastvin se nejčastěji používají dřevěné ohrady s životností pět až osm let a v současnosti jsou na trhu k dispozici i trvanlivější sloupky ze štípaného akátu. Kovové hrazení také trvanlivé, ale velmi nákladné. Využívá se také elektrický ohradník, kombinace trvalého obvodového ohrazení a oplůtků rozdělených elektrickým ohradníkem, pro něž je nezbytné vždy použít elektrickou pásku o šířce 2–4 cm, aby ji koně dobře viděli (širší je lepší).

Pastvu koní i ostatních druhů hospodářských zvířat lze určitě doporučit nejen pro úsporu nákladů na krmiva či ošetřování zvířat, ale také hlavně z důvodu přirozeného chování zvířat, jejich zlepšeného zdraví a přirozené údržby krajiny. Pastevní chov koní se dá také velmi dobře propojit s agroturistikou.*

Ing. Jan Navrátil, CSc., Svaz chovatelů Shagya-araba ČR

Podrobněji v časopisu Náš chov 3/2020.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down