19.01.2023 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Páté ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže

Od začátku loňského prosince, kdy v tuzemsku propukla aktuální vlna aviární influenzy, bylo k 19. lednu potvrzeno již dvacet ohnisek. Z tohoto počtu jich bylo patnáct potvrzeno v malochovech, které z hlediska dalšího šíření nákazy v chovech představují podle odborníků největší riziko. Bohužel, vyhráno nemají ani v některých komerčních chovech, kam se i přes legislativou vymáhaná preventivní opatření nebezpečná nákaza drůbeže dostala.

Desáté letošní ohnisko ptačí chřipky bylo dnes potvrzeno v komerčním chovu kachen společnosti Perena v Dobřenicích v okrese Hradec Králové. Při aktuálním ataku ptačí chřipky je to už páté ohnisko vyhlášené v komerčních chovech.

V chovu, kde se nachází přibližně 23 tisíc kachen, chovatel ohlásil pokles snášky. Veterinární inspektoři provedli na místě šetření a odebrané vzorky zaslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření v referenční laboratoři potvrdilo u kachen ptačí chřipku vysoce patogenního subtypu H5N1. Na hospodářství byla okamžitě přijata opatření zamezující šíření nákazy. V jejich rámci budou všechny kachny v chovu utraceny v souladu s legislativou. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma, v nichž se chovatelé drůbeže budou muset řídit mimořádnými veterinárními opatřeními.

Společnost, která provozuje chov kachen v několika zařízeních ve třech krajích, respektive v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji, se tak ani ne po roce opět potýká s touto nebezpečnou nákazou drůbeže.  Zavlečení zdroje nákazy do chovu se zjišťuje.*

Společnost Perena provozuje chov kachen v několika zařízeních v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down