Pátý divočák pozitivní na AMP

Dnes Státní veterinární správa uveřejnila informaci, že poblíž obce Ludvíkov pod Smrkem na Frýdlantsku bylo nalezeno uhynulé prase divoké, u kterého se následně potvrdil africký mor prasat. Od počátku výskytu nákazy zkraje loňského prosince se jedná o pátý případ ve stejné oblasti.

U uhynulého volně žijícího divokého prasete, nalezeného jako všechny předchozí kusy v tzv. uzavřeném pásmu II, virus AMP potvrdila národní referenční laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava.

Vzhledem k tomu, že nalezený kadáver divočáka byl v uzavřeném pásmu II, které zahrnuje oblast o výměře bezmála 200 km², Státní veterinární správa nemění platná mimořádná veterinární opatření. Na uzavřené pásmo II navazuje jižním směrem uzavřené pásmo I, které zahrnuje oblast 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km². Také v této oblasti je umožněn lov prasat divokých pouze proškoleným lovcům. Každý ulovený, ale i nalezený divočák se musí povinně vyšetřit na africký mor prasat a myslivci mají nárok na zástřelné. Pro oblast platí i omezení přesunů domácích prasat a vepřového masa i masa z divočáků.

Nález potvrzuje, že se nákaza v populaci volně žijících prasat ve Frýdlantském výběžku nadále vyskytuje. Státní veterinární správa proto apeluje zejména na myslivce a chovatele prasat domácích, aby dodržovali platná mimořádná veterinární opatření a zásady biologické bezpečnosti.*

 

Mapa s nálezy pozitivních prasat divokých na Frýdlantsku
Nález potvrzuje, že se nákaza v populaci volně žijících prasat ve Frýdlantském výběžku stále vyskytuje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down