27.05.2022 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče o narozená selata

Počet narozených a odstavených selat je významným ukazatelem pro posuzování reprodukční užitkovosti prasnice. V roce 2021 byla populace prasat v České republice na úrovni 1,52 milionu kusů, z toho bylo 90,5 tisíce prasnic, jejichž reprodukční užitkovost byla loni na úrovni 28,8 odstavených selat za rok. Celkem se v roce 2021 v České republice narodilo 3,3 milionu selat, přičemž ztráty selat od narození do odstavu tvořily jedenáct procent.

Na úrovni reprodukční užitkovosti se podílí celá řada faktorů, a to stájové prostředí (technologie, stájové mikroklima a úroveň zoohygieny na porodnách), průběh samotného porodu a péče o prasnici a selata, ale také výživa prasnic během březosti a laktace. Svou roli dále hraje také genetický potenciál prasnice, stejně jako její věk a hmotnost při prvním zapuštění, kondice a zdravotní stav.

Rutinní péče o selata jde ruku v ruce s minimálními standardy. V jejich rámci chovatel musí zajistit  selatům v porodním kotci nejen dostatek prostoru pro jejich přirozený pohyb, ale zejména pro to, aby se mohla bez problémů nakojit nebo napojit. K odpočinku musí mít selata k dispozici suchou plochu, na kterou prasnice nemá přístup. Pokud jde o odstav selat, standardně se praktikuje ve věku 28 dnů s výjimkou případů možného ohrožení prasnice či selat. V případě nákazy je však možné odstavit selata ve věku 14 dnů za předpokladu, že jsou umístěna do prostoru, který je řádně vydezinfikován a jsou dostatečně izolována od prasnice. Krácení části ocasu a stejnoměrné snižování špičáků selat obroušením nebo extirpací s ponecháním hladkého intaktního povrchu se nesmí provádět rutinně, ale pouze v případech, jestliže se prokáže poranění struků prasnice nebo uší a ocasů ostatních prasat. Ovšem před tím, než se přistoupí k těmto zákrokům, se musí se minimalizovat rizika, která vyvolávají poruchy chování. V tomto ohledu je třeba zaměřit pozornost zejména na podmínky prostředí a hustotu osazení.

Více se dočtete v článku Ing. Evy Weisbauerové, Ph.D. (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. Praha–Uhříněves, oddělení chovu prasat Kostelec nad Orlicí), který najdete ve speciální příloze Jak na správný odchov selat, která vychází s červnovým číslem časopisu Náš chov.*

 

Tady je vše v pořádku...
Tetování
Kastrování kanečků
Krácení ocásků

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down