21.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěkná výstava s většinou chovaných plemen

Také letošní expozice Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně potěšila velmi slušným zastoupením plemen malých přežvýkavců chovaných u nás. Z celkového počtu 216 předvedených zvířat bylo k vidění 168 ovcí v zastoupení devatenácti plemen a osmatřicet koz s osmi plemeny. To vše s bohatým doprovodným programem pro malé i velké návštěvníky.

U předvedených ovcí dostala tradičně největší prostor plemena s kombinovanou užitkovostí, kterých se u nás chová nejvíce. Z dvanácti plemen byla vystavena bílá alpská ovce, clun forest, kamerunská ovce, jurská ovce, merinolandschaf, romney, ouessantská ovce, šumavka, valaška, vřesová ovce, zvartbles a skudde. Zbývajících sedm plemen pak reprezentovalo masný užitkový typ – charolais, oxford down, suffolk a texel, dále plemena plodná (romanovská ovce) a s mléčnou užitkovostí (lacaune a východofríská ovce).
V kolekci koz byla plemena všech tří užitkových směrů, a to jak mléčný (anglonubijská koza, koza bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá), tak srstnatý (koza mohérová a kašmírová) a konečně masný (koza burská), doplněné o walliské kozy s kombinovanou užitkovostí a zakrslé kozy holandského typu.
„Navzdory ne zrovna ideálnímu termínu výstavy se podařilo sestavit kolekci velmi pěkných zvířat. Pro nejmenší návštěvníky mohla být lákadlem jehňata a kůzlata, která byla k vidění hned v několika kotcích. Pro chovatelskou veřejnost jistě byla přínosem návštěva nizozemského bonitéra Engela Kuperse, který hodnotil předvedenou kolekci anglonubijských koz. V rámci doprovodného programu jsme návštěvníkům ukázali, jak se ovce stříhají i co obnáší ruční zpracování vlny. Výrobky z ovčí vlny, ale i zpracované kůže a kožešiny si zájemci mohli zakoupit na místě. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na gurmány, pro které jsme připravili široký sortiment specialit z ovčího a kozího mléka, ale i tradiční jehněčí kotlík a výborné ovčí klobásy. Chovatelskou událost roku zvládli naši ovčáci a kozaři na výbornou a patří jim poděkování,“ spokojeně konstatoval Ing. Richard Konrád ze Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s.*

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down