Má chov prasat u nás perspektivu? Na takto položenou otázku hledal odpovědi další seminář, který v rámci cyklu nazvaného VÚŽV FEST uspořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., v Kostelci nad Orlicí. V aule místní Střední školy zemědělské a ekologické a středního odborného učiliště se asi padesátka účastníků této zajímavé akce dozvěděla, že k pesimismu není důvod. Výsledky ukazují, že prasata chovat umíme, mnohé chovy jsou dokonce na srovnatelné úrovni s chovatelskou špičkou v Evropě. Na druhou stranu to však neznamená, že jsme vyčerpali všechny rezervy možného zlepšení.
Na prvním ze dvou letos plánovaných seminářů pro chovatele prasat, který 24. března uspořádalo dislokované pracoviště Výzkumného ústavu živočišné výroby v Kostelci nad Orlicí ve spolupráci se Sdružením východočeských chovatelů hospodářských zvířat a Českou akademií zemědělských věd, se hovořilo o perspektivách chovu prasat v tuzemsku. Vedoucí pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí Ing. Miroslav Rozkot na toto téma konstatoval, že chovatelské výsledky máme dobré, ale ekonomika pokulhává.
„Technologie máme srovnatelné, krmiva kvalitní a dostupná, výsledky ve velké části chovů snesou srovnání s chovatelsky vyspělou Evropou. Problémem je infrastruktura našeho zemědělství. Není to o tom, že bychom nebyli schopni vyrobit větší objem produkce, která momentálně představuje okolo 45 % domácího trhu. Kamenem úrazu je odbyt. Neutěšené situaci neprospěly ani sankce proti Rusku. Ani samotní autoři, kteří psali, že vliv mít v podstatě nemohou, protože beztak tam mnoho vepřového nevyvážíme, tomu snad nemohli věřit. Stačí, že na tamní trh masivně vyváželi jiní producenti z Evropské unie, kteří se budou snažit tuto produkci umístit jinde. Vedle toho působí chovatelům problémy i stále se zvyšující náklady chovu z důvodu rostoucích požadavků legislativy na welfare zvířat. V Evropě si budeme muset zvykat i na jiné věci. Je škoda, že prosazování těchto opatření nejde ruku v ruce s ochranou trhu anebo alespoň s podporou vývoje nových technologií. Bylo by to pro zvířata i pro lidi lepší než podporovat různé extrémistické spolky na ochranu zvířat. Láska ke zvířatům je sice hezká věc, ale nesmí se to přehánět a mělo by se myslet i na lidi. Krize mohou nastat, ale přestat musí. A na to bychom měli být připraveni,“ řekl na úvod semináře Ing. Miroslav Rozkot.*
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.