08.04.2024 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstování sóji v Evropě je připraveno vstoupit na novou půdu

Očekává se, že pěstování sóji v Evropě v roce 2024 vzroste o 5–10 % a dosáhne bezprecedentních 5,3–5,7 milionu tun. Klíčové země produkující sóju v rámci EU, včetně Ukrajiny, Ruska a samotné EU, zaznamenají rozšíření oblastí pěstování sóji.

Tento růst je poháněn přesvědčivými ekonomickými podmínkami kolem cen sóji, které podle nejnovější zprávy o trhu Donau Soja, představují ziskovější alternativu ve srovnání s jinými plodinami.

Navzdory 10 až 15% poklesu cen na světovém trhu v posledních třech měsících prokázaly ceny geneticky nemodifikovaných organismů v EU odolnost a zůstaly stabilní. V polovině února klesly ceny geneticky nemodifikované sóji v Bologni na 450 eur/t, což představuje mírné snížení o 3 % oproti nedávnému maximu v polovině prosince.

Pěstování na Ukrajině

Předpokládá se, že Ukrajina, přední producent sóji v Evropě, bude svědkem pozoruhodného 21% nárůstu pěstování sóji a v roce 2024 dosáhne rekordních 2,2 milionu hektarů, jak uvádí ministerstvo zemědělství země. Zatímco průzkum záměrů zemědělců v oblasti jarních výsevů tuto prognózu podporuje, APK Inform, přední společnost zabývající se průzkumem zemědělského trhu na Ukrajině, předpovídá o něco konzervativnější tempo růstu. Jejich předběžná prognóza naznačuje potenciální 13-19% nárůst ploch osetých sójou, což by za příznivých povětrnostních podmínek přineslo 5,5 až 6 milionů tun.

Letošní rok by mohl znamenat čtvrté rozšíření pěstování sóji na Ukrajině v řadě, což je přičítáno její vynikající ziskovosti ve srovnání s jinými olejninami a obilovinami. K prudkému nárůstu výsevu sóji přispívají faktory, jako je nespokojenost zemědělců s cenami slunečnice a omezení výsevu řepky v důsledku podzimního sucha v roce 2023, uvedli analytici.

Zdroj: Feednavigator 3/2024

Ing. Josef Svoboda, CSc.

Celý článek najdete v Krmivářství 3/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down