04.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestrá krajina 2019

K oceněným farmám se v roce 2019 přidalo ještě dalších šest. Jde o úspěšné účastníky druhého ročníku programu Asociace soukromého zemědělství ČR Pestrá krajina, jehož smyslem je poukázat na to, jak sedláci na rodinných farmách přemýšlejí o konceptu svého hospodaření a přes nelehké byrokratické překážky či nedostatek času neváhají realizovat na svých farmách a v jejich okolí pestré osevní postupy, vysévat biopásy, budovat drobné vodní nádrže, obnovovat či vysazovat nové sady, remízky či aleje, nakládat šetrně s půdou a dělat mnoho dalších opatření prospěšných pro krajinu, životní prostředí a celou společnost.

V loňském druhém ročníku se komise složená z odborníků na související témata a členů ASZ ČR rozhodla zlatou, stříbrnou či bronzovou medaili udělit celkem šesti farmám. „Pro mne osobně bylo zásadní vidět ekonomicky soběstačná hospodářství produkující širokou škálu produktů s vysokou přidanou hodnotou, která své majitele bez problému uživí, hospodářství, kde se dobře žije a kde je zemědělství trvale udržitelné, šetrné ke krajině i půdě, hospodářství, která jsou základem obživy selských rodů a základním výrobním nástrojem nás zemědělců,“ zhodnotil farmy předseda hodnotitelské komise tohoto programu Daniel Pitek.

Hned tři hospodářství získala ocenění zlatou medailí. Jedním z nich je Farma U Hrušků (ASZ Plzeň-sever), která v malé obci Stvolny původně vznikla poněkud netradičně, a to jako moštárna nabízející výkup ovoce, čímž chtěli manželé Hruškovi motivovat vlastníky starých stromů k jejich záchraně. Od té doby udělali ale spoustu další práce – nakoupili 70 hektarů půdy, na níž v ekologickém režimu pěstují obilniny a objemná krmiva, začali s chovem ovcí a masného skotu plemene salers a velmi intenzivně se věnují krajinotvorbě. V okolí farmy vysazují dřeviny, starají se o sady, budují mokřady a tůně, jež jsou útočištěm mnoha vzácných druhů rostlin a zvířat. Velkým koníčkem obou manželů je také ornitologie, což se odráží ve veškerých aktivitách včetně akcí pro veřejnost, které pravidelně pořádají.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down