04.03.2021 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestrá krajina 2020

Pokud v dnešní nejisté pandemické době prokázaly nějaké subjekty svou sílu a stabilitu, patří mezi ně jednoznačně rodinné farmy. Byla by proto nesmírná škoda neocenit ty, jež vytvářejí dalece nad rámec svých povinností taková opatření, která jsou mimořádným přínosem pro venkovskou krajinu. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) proto počátkem února vyhlásila výsledky třetího ročníku svého programu Pestrá krajina a představila veřejnosti šestici oceněných. Stalo se tak v průběhu online konference, která proběhla v nové aule na České zemědělské univerzitě v Praze. Akci moderovala bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová.

Zlatou medailí byly oceněny hned čtyři členské farmy ASZ ČR. Jednou z nich je Ofčí statek Brníčko (ASZ Přerov). Společně s manželkou Soňou a dětmi se tu věnuje hospodaření na 44 hektarech půdy, chovu 120 ovcí plemene lacaune, několika krav a výrobě mléčných produktů Michal Hrdlička. Ten se zaměřil zejména na zadržování vody v krajině a díky jeho promyšlené koncepci vznikají tůně, mokřady, řadové soustavy tůněk pomocí přírodního hrazení a vodní poldry. Nechybí ani rodinou postavený srub, který slouží jako lesní školka pro děti, které se tak učí získávat kladný vztah k přírodě a zemědělskému hospodaření.

Rodinnou farmu Placandů z Křenovic (ASZ České Budějovice) si mnozí pamatují jako vítěze soutěže ASZ ČR Farma roku 2019. Nicméně i v programu Pestrá krajina má co nabídnout, neboť idea šetrného zemědělství je pro hospodáře každodenní samozřejmostí, ať už jde o zúrodňování půdy vyséváním meziplodin, zatravňování pozemků, či jejich zapojení do agroenvironmentálních programů na ochranu přírody se specifickými podmínkami.

Mladí manželé Jakub a Lenka Placandovi do života na farmě, který kromě hospodaření na 213 hektarech půdy obnáší i chov skotu plemene masný simentál s produkcí plemenných býků, ale také provoz bourárny, zcela samozřejmě zapojují své dva malé syny Jakuba a Aleše.

Maximální využití více druhů meziplodin, zatravnění nejsvažitějších ploch polí, vytvoření protierozních pásů a travních polí podél melioračních kanálů, potoků a rybníků či zmenšování půdních bloků vysazováním stromořadí dlouhověkých stromů a obnovou cest – to je recept na pestrou krajinu, který aplikuje Petr Sýs se svou rodinou ze Statku Novotinky (ASZ Benešov). Zabývá se pěstováním obilnin, řepky, brambor, hrachu a máku na téměř tisícovce hektarů v okolí svého zrekonstruovaného hospodářského dvora, jenž byl na konci minulého režimu určen k demolici. K vidění je zde také několik nově vytvořených rybníků, remízků či víceletý medonosný úhor na 2,7 hektarech nebo lužní lesík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down