25.01.2022 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestrý život na Ofčím statku Brníčko

Členům Asociace soukromého zemědělství ČR, kteří realizují různá opatření v krajině, jakými jsou například remízky, aleje či drobné vodní nádrže, hospodaří co nejšetrněji a mohou tak být pozitivním příkladem pro ostatní, je určen před čtyřmi lety otevřený program této stavovské organizace Pestrá krajina. Zlatým medailistou ve třetím ročníku tohoto programu byl vyhlášen Michal Hrdlička z Ofčího statku Brníčko. Pojďme se o jeho hospodaření něco společně dozvědět.

V malebném údolí Hanušovické vrchoviny na horním toku Loučského potoka se rozkládá obec Brníčko. Obci vévodí zřícenina stejnojmenného hradu ze 14. století a dokresluje mimořádnou atmosféru nabitou romantismem a prostotou. Na jižním okraji obce, kde se k potoku Loučka připojuje potok Stupšinský, leží statek číslo 32, ve kterém hospodaří rodina Hrdličkova. Hospodář Michal Hrdlička odešel po ukončení zemědělské školy v Nečtinech a po následné vojenské službě do světa. Toulal se dlouho a daleko, Rakousko, Německo, Nový Zéland, Austrálie, Itálie, Švýcarsko a Francie, všude pracoval, učil se a sbíral zkušenosti. Nakonec se vrátil domů. Na Moravě v Brníčku koupil na úvěr statek s 20 hektary, tam se usadil a začal hospodařit. Zde také našel svoji ženu Soňu, založili rodinu, a i s dětmi hospodaří všichni společně. Zkušenosti získané na cestách nyní zhodnocují při práci na statku.

Trvalé travní porosty využívané jako extenzivní pastviny o celkové výměře 44 hektarů slouží k chovu mléčných ovcí francouzského plemene lacaune. Chovné stádo čítá asi 200 kusů a z toho je 120 bahnic. Chovní beránci jsou prodáváni zájemcům u nás i na Slovensku. Na pastvinách najdeme ještě několik kusů dojných krav jersey, masných krav a také koně. Klidná a mírná zvířata se pasou na loukách ve smíšených stádech. Berani jsou venku celoročně a bahnice mají na pastviny volný přístup vyjma doby bahnění. Pro práci se stádem hospodář chová ovčácké psy. Na statku ještě ve výběhu zahlédnete prase, v kotcích králíky na dvorku a u rybníčka slepice s kohouty, krůty, husy i kačeny a nad hlavami vám zakrouží holubi. „Naše „ofce“ pochází z Francie a k tomu máme ještě „fčele“ a další havěť,“ říká s úsměvem hospodář.

Produkce statku je velmi pestrá, plemenní berani, pomalu vykrmovaní brojleři, a především mléčné výrobky. Ručně vyráběné speciality z nepasterovaného ovčího i kravského mléka – čerstvé, pařené, zrající, i uzené sýry, brynza, máslo, ovčí jogurt a další, vše výborné chuti a kvality. Zajímavostí je zrající sýr italského typu „Brníčko“ vážící až osm kilogramů. Každý z výrobků vždy najde svého kupce, a tak nemají starost s odbytem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down