14.06.2017 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plemenem sedmičky bude aubrac

Aubrac je francouzské masné rustikální plemeno, které si díky svým vlastnostem našlo chovatele po celém světě. Historie plemene aubrac začala v 17. století na benediktinském opatství Aubrac, na jihu centrálního masivu ve Francii. Od roku 2009 se chová také v České republice.

Opatství Aubrac se nachází v nadmořské výšce více než 1000 metrů. Tehdy k němu patřily tisíce akrů půdy, včetně 9000 hektarů pastvin, z nichž některé byly v horách, jiné na níže položených pozemcích. Stáda krav se pásla na horských pastvinách asi od 25. května přes léto a do nížin se vracela 13. října na zimní období.

Právě díky původu v drsném prostředí mají krávy plemene aubrac schopnost přežít a prospívat v obtížných a náročných podmínkách.

V současné době ve Francii populace plemene aubrac narůstá a v lednu 2016 přesáhla 190 000 krav v porovnání s rokem 2000, kdy dosahovala asi 140 000. Selekční populaci tvoří asi 42 000 krav (935 chovatelů), tedy asi 33 % populace. Selekčními kritérii jsou plodnost, snadnost telení, mateřské vlastnosti, růst, pevný charakter, využití vlákniny.

Na stanici Station d'évaluation La Borie v obci Saint Chely d'Aubrac se ročně odchová a vybere 140 plemenných býků na přelomu března a dubna. Ročně se vyrábí zhruba 100 000 inseminačních dávek od býků prověřovaných v rámci selekčního programu i při odběru soukromých vybraných býků na stanici v Limouges. Do přirozené plemenitby je vybráno asi 150 býků.

 

Aubrac v ČR

Od doby, kdy k nám byla dovezena v roce 2009 první zvířata aubrac na farmu v Pojedech, se jejich chov v ČR rozšířil. Letos přivezlo svá zvířata do Brna na Národní výstavu hospodářských zvířat šest českých chovatelů, aby se zúčastnila již druhého národního šampionátu. Celkově je v plemenné knize aubraca zapsáno 166 krav.

Historie chovu plemene aubrac začíná tedy v roce 2009, kdy společnost BURSIA Praha s. r. o., dovezla pro Montážně obchodní firmu na farmu Pojedy pana Jiřího Petersika první kolekci 16 březích jalovic a v roce 2010 dalších 25 jalovic včetně mladého býka Dallas (ZAU- 002). V roce 2011 byl pro farmu Pojedy v listopadu zakoupen býk Fameaux (ZAU-005), který byl ve Francii připraven na výstavu, kde se stal na výstavě SIMA – SIMAGENA v Paříži vítězem třídy mladých a v závěrečném kole všech kategorií i šampionem plemene. Tak se stalo poprvé za historii pařížské výstavy, že býk českého chovatele zde zvítězil. Další dovoz se uskutečnil v roce 2014 pro společnost Ekočas s. r. o. v počtu 60 jalovic a sedm plemenných býků a následující rok 2015 pokračoval dovozem dalších 60 jalovic. Poslední import proběhl v letošním roce, kdy bylo dovezeno společností 20 březích jalovic a plemenný býk pro Panství Palvínov s. r. o.

Jak uvádí první chovatel Jiří Petersík, zájem o aubraca narůstá. Svědčí o tom intenzivní embryotransfery ve snaze rychlého získání nových zvířat a zájem o nákup plemenných zvířat. Pro nové začínající chovatele je volba tohoto plemene tou správnou cestou.*

Podrobněji o plemeni a českých farmách (Montážně obchodní firma s. r. o., Bučický mlýn, Střední škola zemědělská a veterinární v Lanškrouně, Farma Kozák, s. r. o.,  Ekočas spol. s r. o., Částkov, Martin Farka z Todně)  v časopisu Náš chov 7/2017.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down