25.02.2016 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plemeno měsíce: brown-swiss

Plemenem měsíce březnového čísla časopisu Náš chov je v České republice dosud málopočetné plemeno brown-swisss.
Plemeno brown-swiss je přesto jedním z nejpočetnějších a nejstarších plemen na světě. Jeho původní domovinou je hornatý kanton Swyz ve Švýcarsku, který leží v nadmořské výšce 600–2000 m. Dnes se plemeno chová po celé Evropě, USA, Kanadě, v řadě zemí Jižní Ameriky, v Africe, Austrálii, zemích bývalého Sovětského svazu a řadě dalších zemí.

Celosvětová populace plemene čítá okolo 8 milionů registrovaných krav (14,5 milionu celkem).

Mléčná užitkovost za normovanou laktaci se pohybuje v rozmezí 6000 kg až 9000 kg mléka, s tučností 3,8–4,4 % a obsahem bílkovin 3,3–3,8 %. Mléko dojnic brown-swiss má vysoký obsah bílkovin, zejména kaseinu. Kappa kasein BB v mléce umožňuje jeho využití pro výrobu sýrů. Typické zbarvení tohoto plemene je plášťově hnědé až šedé s různými odstíny těchto barev. Paznehty, mulec a konce rohů jsou černě zbarvené, u některých zvířat se může vyskytovat tmavý pruh přes hřbet a světlejší zbarvení kolem mulce.

Předností tohoto plemene je především klidný temperament a nenáročnost, dobrý zdravotní stav, pevná konstituce spolu s velmi dobrými končetinami a dlouhověkost. Chovatelé si chválí klidný temperament krav a jejich zvídavou povahu.

Do České republiky bylo dovezeno asi 200 jalovic, jsou dovážena embrya a používají se i býci pro užitkové a převodné křížení. I v našich podmínkách prokazují zvířata výše uvedené vlastnosti, a tudíž počet zájemců o jejich chov narůstá. Od června roku 2015 byl v ČR oficiálně ustanoven svaz chovatelů plemene a vede se plemenná kniha brown-swiss.  U nás se v současnosti chová 537 čistokrevných zvířat všech kategorií a kolem 4000 zvířat s minimálním podílem 50 % krve brown- swiss.

Plemeno brown-swiss chovají: Farma Struhy (Písek), Farma Bláto s. r. o. (Uhlířské Janovice), Fadom s. r. o. (Dolní Město), Miroslav Diviš – Láz, Josef Diviš – Chrášťovice, Petr Hrůnek - Ondřejov.*

Podrobněji v časopisu Náš chov 3/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down