19.12.2016 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plemeno měsíce ledna 2017 - ayrshirský skot

Plemeno ayrshire je skot s mléčnou užitkovostí s původem ze Skotska. Je známé pro svou otužilost a efektivní konverzi objemného krmiva. Dalšími vlastnosti krav je snadné otelení a dlouhověkost. U nás bylo plemeno využíváno zhruba v 60. letech minulého století zejména v horských a podhorských oblastech k zušlechťovacímu křížení s domácí populací českého strakatého skotu pro zlepšení tvarových a funkčních vlastností vemene, zvýšení užitkovosti a obsahu mléčných složek a také zlepšení pastevních schopností.

Populace ayrshirského skotu není velká, je chován především ve Skotsku, dále ve Finsku, Itálii, Rusku, ale také v Jižní a Severní Americe a Austrálii. Rozhodující je produkce mléka, dojnice dosahují uspokojivé dlouhověkosti a celoživotní produkce.
V současnosti se plemeno ayrshire chová hlavně v Severní Americe, ve Velké Británii a především ve Finsku a Švédsku, ale i v Rusku a Itálii a dokonce i v Asii. Díky tomu prožívá plemeno ve světě svou renesanci. Plemeno ayrshire vzniklo v hrabství Ayr ve Skotsku před rokem 1800. Během jeho vývoje se nazýval nejprve cunningham, pak dunlop a konečně ayrshire. Jeho vlastnosti se postupně staly natolik dobře definovány, aby bylo považováno za samostatné plemeno.  Oficiálně bylo plemeno uznáno kolem roku 1870 vytvořením společnosti chovatelů ayrshire a plemenná kniha vznikla v roce 1877.
Ayrshirský skot byl importován do Spojených států i do Kanady.  Právě Kanada se stala důležitým vývozcem ayrshirské genetiky do celého světa. Ročně je vyváženo několik stovek zvířat a 40 000 až 50 000 inseminačních dávek do Spojených států, Austrálie, Velké Británie, Švédska, na Kubu, do Indie, na Nový Zéland, do Mexika, Švýcarska, Jižní Afriky a Kolumbie. Do Švédska byla zvířata dovážena v polovině devatenáctého století. Ayrshirské plemeno je dnes označováno jako SRB – švédské červenobílé, a má v krvi finskou ayrshirskou krev. Do Finska byl ayrshirský skot importován od roku 1845 a s původním finským skotem, norským červenostrakatým, dánským červeným, skotem angeln, shorthorn a jersey a fríským vznikl finský ayrshire. Zvířata ayrshire se zvládla adaptovat daleko na severu, ale dokázala to i v kopcích Indie.

Exteriér a užitkovost  Ayrshire je považováno za plemeno středního tělesného rámce s kohoutkovou výškou asi 126–130 cm, průměrná hmotnost krávy je 540 kg (500–570 kg) a hmotnost býků mezi 750–850 kg.  Zbarvení je obvykle červenobílé. Červená barva může mít i světlejší odstín.  Současný ayrshirský skot lze charakterizovat jako plemeno jednostranně mléčného užitkového typu menšího až středního tělesného rámce. Hrudník je hluboký, hřbet rovný, břicho prostorné, záď je široká, středně dlouhá a poskytuje dostatek prostoru pro upnutí vemene, které je velké, dobře utvářené s výraznými předními čtvrtěmi, polovejčité vemeno je bohatě žilnaté, končetiny jsou krátké, suché, méně osvalené. Zbarvení je červenostrakaté, někdy s velkým podílem bílé barvy. Konstituce je pevná, skot tohoto plemene je odolný, skromný, plodný a dlouhověký, pro plemeno jsou typické dlouhé lyrovité rohy, ale zájem je o zvířata bezrohá.
Ayrshire v ČR  V zahraničí prožívá ayrshirský skot renesanci, neboť v průběhu posledních 30 let u něj došlo ke změnám zevnějšku, ale i v míře užitkovosti.  V České republice se ale čistokrevné plemeno ayrshire prakticky nechová. Jediné místo, kde chovají pár desítek ayshirských krav, je ZD Okrouhlička. Podle výsledků kontroly užitkovosti za rok 2015 se hodnotilo ayrshire 47 laktací, průměrná užitkovost byla 6982 kg mléka o tučnosti 4,12 % a obsahu bílkovin 3,47 %.*

Podrobněji v časopisu Náš chov 1/2017.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down