Plemeno měsíce: romanovská ovce

Bezkonkurenční plodnost, celoroční pohlavní aktivita, vynikající mateřské vlastnosti a mléčnost, v neposlední řadě i dobrá zmasilost – to jsou charakteristiky, pro něž jsou romanovské ovce považované za jedno z nejekonomičtějších plemen.

Již patnáct let se o tom přesvědčuje Miroslav Vjater, který v rámci vyhodnocování nejlepších chovů podle produkce jehněčího masa na bahnici patří k nejúspěšnějším chovatelům v republice.  Vynikající chovatelskou úroveň potvrdil i letos, když od třinácti bahnic dosáhl průměrné roční produkce 99 kg, a to při odchovu 41 jehňat, která ve sto dnech dosahovala průměrné živé hmotnosti 31,4 kg. V kategorii chovů do 49 bahnic to byla vůbec nejvyšší produkce.

Uvedený chov s průměrně patnácti bahnicemi základního stáda a plemennými berany čtyř linií Rarach, Rebel, Remus a Rosen najdete v Hradištku na Nymbursku. Základ chovu založeného v roce 2000 položily bahnice od Jaroslava Linharta z Horní Kamenice, který v té době patřil k chovatelské špičce, a beran linie Rosen od chovatele Jiřího Víznera.

Kmenové stádo bahnic Miroslava Vjatera je zařazené ve výsledné třídě Elita Rekord, přičemž více než 80 % bahnic se svými plemennými hodnotami řadí mezi 1 až 2 % nejlepších zvířat v  populaci romanovských ovcí chovaných v České republice.

„Průměrně vyprodukuji do plemenitby 6 až 8 beranů za rok. Mám radost z toho, když se moje ovce líbí chovatelské veřejnosti,  je to pro mě vyšší ohodnocení než zisk mnoha poháru získaných na výstavách.   Velkým oceněním mojí chovatelské práce je také řada exportů do mnoha zemí, například export 16 zvířat z mého chovu exportovaných do oblasti původu romanovských ovcí, tj. do Jaroslavské oblasti v Rusku, deset kusů ovcí a beranů si ode mne odvezli také chovatelé z jordánského království,“ spokojeně konstatoval na závěr úspěšný chovatel.*

Více se dočtete v lednovém číslu časopisu Náš chov

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down