08.06.2017 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plodnost čínských prasat je proslulá

Čínská domorodá prasata mají vynikající reprodukční vlastnosti. Velikost vrhu bývá u plodných plemen 14 až 20 selat. Některá plemena dospívají velmi brzy, již ve 2 měsících věku, a dlouhověkost čínských plemen je obdivuhodná, byly zaznamenány případy, kdy prasnice plemene dingyuan porodila 27 vrhů bez výrazného snížení celoživotní reprodukční výkonnosti.

Domorodých čínských plemen prasat je popsáno více než 140 a podle místa výskytu se člení do šesti odlišných typů (viz mapa a tabulka 1). Obecně lze uvést, že prasata na severu jsou velkého tělesného rámce, kdežto na jihu jsou prasata malá. Například průměrná tělesná hmotnost chovných prasnic na severu je kolem 150 kg a na jihu kolem 70 kg. Barva prasat na severu je černá a na jihu jsou prasata vícebarevná (černá hlava a záď, bílé tělo nebo skvrny). Velikost vrhu prasat taihu je jedna z největších (14–20 selat), ale postupně se snižuje směrem na sever (12–14 selat), na západ (6–14 selat) a na jih (9–14 selat).

  1. Severní typ

Tento typ prasat je rozšířený ve velkých oblastech na sever od řeky Chuaj-che a pohoří Čchin-ling. Prasata jsou velkého tělesného rámce, mají dlouhou a rovnou hlavu, velké a klopené uši, úzká záda a bedra, pevné nohy, tlustou kůži, černé, drsné a dlouhé štětiny. Mají hodně břišního sádla, v zimě obrůstají hustou vlnitou srstí a jsou schopná přijímat všechny druhy krmiv. Příkladem je plemeno min, které je velmi dobře přizpůsobeno chladnému podnebí a může normálně plodit při -15 °C a je schopno přežít teploty až -40 °C. Plemeno min je známé pro vysokou plodnost a má vynikající mateřské vlastnosti. Další plemena patřící do této skupiny jsou například huang-huai-hai, které se vyskytuje asi v osmi variantách, nebo plemeno shenzhou.*

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 5/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down