Podle Českého statistického úřadu se v prvním čtvrtletí loňského roku v České republice chovalo 203 612 ovcí, což je nejméně od roku 2010. Úměrně k tomu se snížily stavy bahnic v kontrole užitkovosti. Z údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., vyplývá, že ke stejnému datu to bylo něco málo přes sedmnáct tisíc bahnic (17 078 kusů) v zastoupení sedmatřiceti plemen, včetně kříženců. Z aktuálně 601 chovu zapojeného do kontroly užitkovosti připadá více než polovina, respektive 324 hospodářství na chov ovcí s kombinovanou užitkovostí. Konkrétně se jedná o 9149 bahnic třiadvaceti plemen. V dalších 199 stádech se u nás chovají plemena s masnou užitkovostí se 5206 bahnicemi v kontrole užitkovosti. Zbývající počet 2723 bahnice v kontrole užitkovosti představuje ovce plodných (803 bahnic ze 35 chovů) a dojných plemen (celkem 1920 bahnic ze 43 chovů).
Pokud jde o kontrolu užitkovosti ovcí, provádí se v souladu se zákonem 154/200 Sb. a stanoveným šlechtitelským programem Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. V roce 2020 se na této činnosti v chovu ovcí podílely tři oprávněné organizace, respektive Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s., Ing. Vladimír Bařina, Ph.D., a Dorper asociace CZ, z. s.
„Vedle údajů o reprodukci zapojených jedinců a stád se u všech plemen ovcí sleduje růstová schopnost, přičemž základním ukazatelem je hmotnost odchovaných jehňat ve sto dnech věku. U masných plemen ovcí to je dále jatečná hodnota zjišťovaná ultrazvukovým měřením hloubky zádového svalu a výšky podkožního tuku. U dojených plemen ovcí se hodnotí mléčná užitkovost s využitím upravených metod AC, což je kontrola po odstavu jehňat, a EC, která probíhá bez odstavu jehňat. Zahrnuje měsíční měření nadojeného mléka a rozbor obsahu mléčných složek, tj. bílkovin, tuku a laktózy. Údaje získané z kontroly užitkovosti slouží ke stanovení plemenných hodnot jednotlivých plemenných ovcí a využívají se při vyhodnocení kontroly dědičnosti. Jak ve sledovaných užitkových vlastnostech reprodukce, jako jsou plodnost na obahněnou, intenzita a odchov, tak i v růstové schopnosti jehňat je zaznamenán dlouhodobý pozitivní trend. Produkce potní vlny se jako nepovinný ukazatel přestal sledovat. Při realizaci šlechtitelského programu chceme zvýšit důraz na kvalitu plemenářské práce a tím podpořit chovatele s nejlepší užitkovostí. Systematickou selekcí špičkových zvířat chceme dosáhnout trvalého nárůstu sledovaných užitkových vlastností,“ upřesnil předseda Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., Ing. Vít Mareš.*
Více se dočtete v 19. čísle týdeníku Zemědělec