12.04.2013 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pod lesem se daří ovcím i prasatům

Cvrčovice jsou součástí obce Zdounky, která leží jižně od Kroměříže na úpatí Chřibů. První zmínky o obci se datují od konce 13. století. Na kraji obce najdeme farmu Pod lesem, hospodářství, které původně vzniklo jako rekreační činnost majitele, jenž se zemědělstvím odreagovával od práce v řízení velké strojírenské firmy. Ze „zájmové činnosti“ se postupným navyšováním obdělávané plochy i stavů hospodářských zvířat stalo regulérní podnikání.
Jeho rozvoji napomohlo mimo jiné rozšíření podniku o objekty bývalého JZD Cvrčovice v roce 2007. Hned v následujícím roce vyrostl ovčín a nový kabát dostal také přilehlý seník. O dva roky později přibyla ve Cvrčovicích nová sila na skladování plodin a míchárna krmiv. Vybudovala se zde i společenská místnost s možností pořádání různých akcí. V předchozích dvou letech se práce na farmě zaměřily především na opravy zbývajících objektů.
Aktuální výměra podniku činí 72 hektarů zemědělské půdy. Celá farma hospodaří od roku 2007 v ekologickém režimu. Přesto se může pochlubit průměrnými výnosy obilnin na úrovni 5,5 tun na ha. Podle vedoucího farmy Jana Macků je to především dobrou péčí o půdu: „Velmi důležitá je orba a také hnojení chlévskou mrvou,“ konstatuje hospodář.
Jan Macků je ovčácký mistr a předseda klubu chovatelů plemene merinolandschaf, proto asi nepřekvapí, že v zánovním světlém a vzdušném dřevěném ovčíně najdeme příslušníky právě tohoto kombinovaného plemene.
Ve cvrčovických stájích má domov také plemeno prasat, které se řadí mezi národní genetické zdroje – přeštické černostrakaté. Aktuálně najdeme na farmě sedm prasnic, dva plemenné kance a zhruba 70 kusů zařazených do dalších kategorií.

Více informací si přečtete v Zemědělci v regionu pro Zlínský kraj

Na přiložených videích můžete zhlédnout ovce plemene merinolandschaf a prasata plemene přeštické černostrakaté

http://youtu.be/AxuKXJsklwc
http://youtu.be/YFI5bfbM0fA

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, lze u vás koupit nepříbuzný párek přeštíků pro chov a za kolik. Děkuji za odpověd

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down