22.12.2016 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora na welfare i u ovcí?

V rámci devatenáctého mezinárodního dvoudenního setkání chovatelů ovcí a koz zazněly i otázky týkající se možných podpor do tohoto sektoru živočišné prvovýroby. Mimo jiné také zaznělo, že kromě stávajících dotačních titulů by chovatelé na svou činnost mohli v budoucnu pobírat ještě příspěvky na pohodu zvířat, které již fungují v chovech skotu a prasat, a dále i při účasti v režimech kvality.

O novém systému a nastavení podpor do chovu malých přežvýkavců hovořil ředitel odboru živočišných komodit ministerstva zemědělství (MZe) Ing. Jiří Hojer.
„V této souvislosti momentálně diskutujeme se zástupci SCHOK, z. s., a dále s Asociací doper, Asociací soukromého zemědělství, se Zemědělským svazem, agrárními komorami a dalšími dva názory. A to zda podporovat intenzivní chovy, respektive producenty, kteří budou vyrábět ve velkém, budou finalizovat produkci a dodávat ji do tržní sítě. Nebo podporovat menší chovy a regionální potraviny. Je docela možné, že se půjde oběma cestami a podpory a podmínky nastavení státní politiky se budou specifikovat zvlášť. Od velkých chovů se bude očekávat zajištění dodávek finalizovaných výrobků ve vysoké kvalitě do tržní sítě, zatímco v extenzivním režimu založeném na pastevním chovu by byl jiný systém nastavení kontrol zohledňující obhospodařování krajiny a vliv na životní prostředí,“ konstatoval Ing. Hojer.
Na adresu dotační politiky ředitel odboru živočišných komodit MZe avizoval, že kromě stávajících možností jsou ve hře i nové dotační tituly, a to na pohodu zvířat, které fungují jak v rámci titulu Programu rozvoje venkova, tak na úrovni národních dotací zatím v chovech skotu a prasat, zatímco v chovech drůbeže jsou zatím v poslední fázi vyjednávání.
„Hledat zlepšení pohody speciálně v extenzivně vedených chovech s pastvou zvířat bude asi těžké, spíše to bude otázka zajištění nadstandardního welfare u intenzivně chovaných zvířat ve stáji. U pasených chovů si dovedu představit například podporu na prevenci proti ektoparazitům, včetně obtížného hmyzu apod. Podle současných pravidel Evropské unie je možná i podpora účasti v režimech kvality. Jedná se o novinku, která se rozběhla v roce 2016 u dojnic s cílem podpořit kvalitnější produkty a přesvědčit spotřebitele, že produkty z prověřených surovin (se známým původem) jsou prokazatelně kvalitnější,“ ukázal možný trend Ing. Jiří Hojer.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down