02.02.2016 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora skladování vepřového masa končí

Program EU Private Storage Aid (PSA) vepřového masa skončil poté, co byl v platnosti méně než jeden měsíc. Země EU hlasovaly pro ukončení režimu podpory soukromého skladování vepřového masa, který byl spuštěn na začátku roku 2016 (4. ledna).
Zavedení podpory soukromého skladování vepřového masa mělo za cíl zmírnit tlak na trh s vepřovým masem v EU. Toto opatření mělo stáhnout z trhu značné množství produkce, což by mělo mít za následek zastavení poklesu, stabilizaci finanční situace zemědělců a obnovu trhu.

Opatření mělo poskytovat finanční prostředky EU na pokrytí nákladů na soukromé skladování vybraných produktů z vepřového masa po dobu 3 až 5 měsíců.

Schéma PSA odebralo v průběhu své třítýdenní existence z trhu značné množství vepřového masa. Rozhodnutí o pozastavení režimu a jeho zrušení bylo přijato poté, co bylo dosaženo plánovaného objemu produktů. Nejaktuálnější informace ukazují, že celkové množství výrobků, většinou skladovatelných po dobu pěti měsíců, bylo 89 841 tun v odhadované výši 27,6 milionů eur. Čím víc masa je uloženo, tím více se ho podle Evropské komise vrátí za několik měsíců na trh najednou. Vznikla by tak situace, kdy by se zvýšilo riziko nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

Množství masa uložené v PSA bylo vyšší než plán, který činil zhruba 60 000 tun. Podle EK se zdá, že se loňský pokles cen se zastavil, a existují náznaky mírného oživení cen v prvních týdnech letošního roku. Navíc v souvislosti PSA oznámilo 15 členských států, že budou využívat některé finance z balíčku solidarity Evropské komise (420 milionů eur) přímo pro odvětví výroby vepřového masa.

Na PSA se podílelo osmnáct z 28 členských států EU. Čtyři z nich představují zhruba 75 % uskladněného vepřového masa v režimu PSA. Jsou to Německo (26 000 tun, 29 % tun), Španělsko (19 000 tun, 22 %), Dánsko (12 000 tun, 13 %) a Nizozemsko (11 000 tun, 12 %). Objem vepřového masa ve skladu (90 000 tun) představuje zhruba 4,5 % měsíční produkce EU. Podle Národní asociace chovatelů prasat ve Velké Británii (NPA) hlasovaly o zrušení PSA Belgie, Česká republika, Německo, Řecko, Španělsko, Itálie, Kypr, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Slovensko, Finsko, Švédsko a Spojené království. Proti ukončení režimu PSA byly Dánsko, Estonsko, Irsko, Francie, Maďarsko, Chorvatsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko a Rumunsko.

Německé sdružení chovatelů prasat ISN uvádí, že konec PSA by neměl být důvodem pro paniku v odvětví. Objem německého masa v systému reprezentuje jen 8 % z celkového množství vyrobeného za čtyři týdny, kdy PSA existovalo. ISN poukazuje na to, že ceny vepřového masa jsou vždy v tomto ročním období na nejnižší úrovni, a že zpracovatelé pravidelně část své výroby na vlastní náklady skladují, aby se počkalo na lepší podmínky trhu, které vracejí s letní grilovací sezónou.

únor 2016, Jackie Linden

www.wattagnet.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down