22.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzimní výstavy v Lysé bodovaly

Výstavy Zemědělec a Náš chov završily v polovině října akce pro zemědělskou veřejnost, které výstaviště v Lysé nad Labem pro letošní rok připravilo. Zatímco národní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků měla na programu své 23. pokračování, výstava hospodářských zvířat, technologií pro chov a chovatelských potřeb slavila jubilejní desátý ročník.

„Nápad spojit dvě výstavy v jednu velkou zemědělskou akci se zrodil již před pěti lety. Vedlo nás k tomu původně ne zrovna šťastné konání obou akcí ve dvoutýdenním odstupu. A podle návštěvnosti, která například loni byla 25 000, to byl dobrý tah,“ řekl úvodem zástupce ředitele výstaviště v Lysé Ondřej Matouš.
Letos výstaviště v Lysé přivítalo kolem 27 000 návštěvníků. Podle Matouše se na hojné účasti podepsaly nejen bohatší expozice a kvalitní doprovodný program po celou dobu konání výstavy, ale také bezchybné počasí. Záštitu nad odbornou úrovní převzali Chovservis, a. s., CZ Delta, s. r. o., SCHOK ČR, ČSCH, Výzkumný ústav včelařský, Klub přátel exotického ptactva, Český zahrádkářský svaz, Ústřední bramborářský svaz, Výzkumný ústav bramborářský, Středočeská unie – ovocnářské a školkařské družstvo, Ovocnářská unie a Český statistický úřad.

Společnost sedmi nejlepších
„Stejně jako loni proběhlo u příležitosti středočeských dožínek vyhlášení nejlepšího Zemědělského hospodáře roku. Na návrhy regionální agrární komory a Asociace soukromého zemědělství ČR bylo jednotlivými institucemi – Výstavištěm Lysá nad Labem, městskou radnicí Lysá nad Labem, dále ministerstvy pro místní rozvoj, pro životní prostředí a pro zemědělství a nakonec náměstkem hejtmana i hejtmanem Středočeského kraje oceněno sedm nominovaných,“sdělil Matouš a pokračoval. „Zemědělským hospodářem roku 2005 se stali Ing. Josef Urbánek z Osečka, Roman Noll ze Zvěřínku, rodina Litochlebových z Konětop, společnost Agro Kluky z okresu Kutná Hora, ZS Skalsko z okresu Mladá Boleslav, Jan Tajbl z Čisté u Rakovníka a Josef Zika z Drulic“.
Pokud jde o zvířata, tak každý ze čtyř dnů konání výstavy byl zaměřen na konkrétní expozici. Čtvrtek byl vyhlášeným dnem chovu prasat, pátek byl věnovaný chovatelům skotu a sobota patřila velmi početné expozici chovatelů ovcí a koz. Poslední den byl pro drobné chovatele a včelaře.
Expozici prasat v režii Chovservisu patřil úvodní, čtvrteční den výstavy. Během něj se předvedlo a ohodnotilo jedenáct kanečků mateřských a otcovských plemen, včetně otcovských linií s padesátiprocentním zastoupením krve pietraina, a tři kolekce plemenných prasniček.

Nejlepší z mateřských plemen
Jedním z pěti chovatelů, kteří prezentovali mateřská plemena byl Ing. Karel Horák, který má na farmě Choťovice uznaný šlechtitelský chov bílého ušlechtilého s počtem 90 plemenic. Za předváděného kanečka s ušním číslem 5010525 získal ocenění v kategorii nejlepší kaneček mateřských plemen. Potomek po kanci 46 Amerikan z matky po 32 Atol, jež se narodil 8. dubna 2005 a který patří mezi pět procent nejlepších kanců v populaci, vynikal tělesným rámcem. Vlastní užitkovost kanečka, který byl dále okomentován ideálním osvalením, jemnou kostrou a výraznými struky, odpovídá průměrnému dennímu přírůstku od narození 722 g (v testu 1164 g) a podílu libové svaloviny 65,2 %. Jeho plemenné hodnoty jsou: CPH 1436 a so CPH 2,0.
Za stejné plemeno v kategorii kolekce prasniček bylo oceněno i Zemědělské družstvo Křečhoř (ve ŠCH 90 plemenic, v RCH 125 kusů). Čtyři modelové reprezentantky plemene po otcích 168 Arab, 49 Astones, 46 Amerikan a 112 Morin, které se narodily letos v dubnu, dosahovaly následujících hodnot vlastní užitkovosti: průměrný denní přírůstek od narození 705 g (v testu 1036 g), 690 g (964 g), 704 g (1036g) a 706 g (1107 g), podíl libové svaloviny 62,6 %, 63,0 %, 63,8 % a 61,1 %. Za zmínku jistě stojí i kaneček křečhořského družstva s ušním číslem 5004223 po kanci 112 Morin, který v testu dosáhl přírůstku 1381 g a s CPH 1489 a so CPH 2,6, patří do jednoho procenta top kanců v populaci.
Dalším z podniků předvádějící mateřské plemeno bylo Zemědělské družstvo Dolní Újezd, které ve svém šlechtitelském chovu na farmě Osík s počtem 100 plemenic landrasse dosahuje vynikajících reprodukčních ukazatelů. Výbornou úroveň ŠCH potvrdil i předváděný kaneček s ušním číslem 5210693 po plemeníkovi 71 Duplikat, který se stal šampiónem výstavy. U nejlepšího kanečka, který patří mezi pět procent nejlepších kanců v populaci, byl v komentáři vyzdvižen velký tělesný rámec, pevná konstituce a osvalení požadované pro mateřský typ. Jeho vlastní užitkovost odpovídá průměrnému přírůstku 780 g (v testu 1233 g) a podílu libové svaloviny 63,5 %.

Otcovská plemena a linie
Oba předvádění zástupci plemene bílé otcovské z chovu akciové společnosti Lukrena Dolní Lukavice byli svým výrazným osvalením důležitých partií názorným příkladem toho, proč je BO nejvyužívanějším plemenem hybridizačních programů.
Sedmiměsíční kaneček české výrazně masné byl dalším na výstavě předváděným otcovským plemenem. Potomek po plemeníkovi 65 Gilis reprezentoval šlechtitelský chov Agroprim Všetice, a. s. Z hodnot vlastní užitkovosti kanečka stojí za pozornost především podíl libové svaloviny 68,0 %.
Ze šlechtitelského chovu akciové společnosti Kralovická zemědělská pochází i kaneček s ušním číslem 5802522 plemene pietrain, který se stal nejlepším z otcovských plemen. Oceněný kaneček, který patří mezi pět procent top, je potomkem plemeníka 26 Piknik a narodil se 20. 3. 2005 ve ŠCH Žebnice. Vlastní užitkovost: průměrný denní přírůstek 715 g (v testu 1119 g) a podíl libové svaloviny 67,3%.Vedle bezstresového pietraina má akciová společnost ve šlechtění ještě bílé ušlechtilé a přeštické černostrakaté.
Nejlepším z hybridních plemen se stal kaneček z chovu Agro Slatiny, které má ve šlechtění 60 plemenic H, 20 plemenic PC a 140 prasnic BU. Kaneček linie H 68 po otci Pacifik dosahoval přírůstku 740 g (v testu 1206g) a podílu libové svaloviny 66,1 %.

Kolekce skotu
Během pátečního dopoledne opanovaly předvadiště reprezentantky českého strakatého a holštýnského plemene. Z 35 předváděných zvířat plemenářské organizace CZ Delta, s. r. o, byly od každého z nich vyhlášeny dvě vítězky v kategorii prvotelek a starších krav.
V kategorii českých strakatých zvítězila prvotelka číslo 31708932 (C71 R) po otci MOR-51 Morelo z matky po REZ-327 Pickel, která se narodila 10. 3. 2003 v chovu ZDV Štíchovice z okresu Plzeň sever. Plemenice se otelila letos 14. března a na první laktaci (168 dnů) dosahuje užitkovosti 6802 kg mléka se složkami 3,57 % tuku (243 kg) a 3,37 % bílkovin (229 kg).
Také ve druhé kategorii zabodovalo štíchovické zemědělské družstvo vlastníků. Bonitérům se nejvíce zamlouvala jejich tříletá plemenice číslo 35289347 (C78 R), dcera po otci HG-109 Honig z matky po KV-161 Květouš. Podruhé otelená kráva 28. 7. 2005 dala za 32 dnů 1072 kg mléka a shodné množství tuku a bílkovin 3,26 % (35kg).
Z holštýnek se vítězkou v kategorii prvotelek stala plemenice číslo 38107921 chovatele Františka Mikoláše z Krhanic na Benešovsku. Čistokrevná prvotelka po otci NEA-26 Ramos z matky po NX-683 Lotar se narodila 12. 6. 2003 a na prvním nádoji dala 29,8 kg mléka.
V kategorii starších krav si odnesl ocenění Školní statek Poděbrady za čtyřletou čistokrevnou plemenici číslo 108103108, která je dcerou býka NX-698 Jesther z matky po NEB-295 Ludger. Její užitkovost na první laktaci (305 dnů) byla 8482 kg mléka s 3,10 % tuku (263 kg) a 2,98 % bílkovin (253 kg).

Kolekce ovcí a koz
Svaz chovatelů ovcí a koz uspořádal v Lysé velkolepou podívanou prezentací třinácti známých i méně známých kombinovaných, masných a dojných plemen a čtyři plemena koz. Samozřejmě, že i ovčáci měli mezi sebou své vítěze.
Šampiónem výstavy se stal dvouletý plemenný beran zwartbles, linie Zbyslav z chovu Marie Schickerové z Hranic u Nových Hradů. Jeho protějškem mezi kozami se stal plemenný kozel búrské kozy z chovu Ladislava Šedivého ze Žďáru u Mnichova Hradiště.
Z aukčních beránků byl nejlépe hodnocen východofríský beran Rudolfa Vichery z Pertoltic pod Ralskem. Nejlepší kolekci ovcí v podání berana a bahnice suffolk předvedl Pavel Sokol z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Ve stejné kategorii trio nejlepších doplnili Rudolf Vichera s východofrískými ovcemi a Jan Brožek z Koberovy u Železného Brodu s alpskou bílou.
Ocenění za nejlepší kolekci koz za plemeno bílá krátkosrstá, hnědá krátkosrstá získal chov Josefa Pulíčka z Pěnčína.
Kromě jmenovaných šampiónů stojí za zmínku i další zvířata, včetně novinky výstavy – quessanské ovce.
(Více se o quessanských ovcích dočtete v prosincovém čísle Našeho chovu.)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down