Podzimní Zemědělec a Náš chov – výstava, které „nebyla“

Padesátý devátý veletrh zemědělství, zahrádkářství a potravinářství Zemědělec 2024 se konal v plném rozsahu. Návštěvníci mohli ochutnat regionální potraviny, nebo si koupit semena, cibule nebo květiny či ovocné či okrasné stromky. Součástí výstavy Náš chov měly být původně Národní holštýnský šampionát a Charolais show a Šampionát plemene masný simentál. Bohužel z důvodu šíření katarální horečky, byly všechny tři šampionáty odřeknuty.

V hale B byly umístěny stánky, které nabízely rozmanité zboží od jídla, přes koření, semena a cibule, krmivo až po obležení. V přízemí haly A si mohli návštěvníci, hlavně děti, prohlédnout zvířata. Tentokrát to bylo hlavně ptactvo, různá plemena drůbeže – slepic i hus a kachen, holubi, ale i králíci.
Hala C byla z větší části věnovaná zemědělské technice – traktorům i mlotraktorům s různým nářadím. Na předvadišti v hale C byla k vidění tři plemena skotu s výkladem o jejich historii, současnosti, užitkovosti a stavu. Členové Junior Teamu holštýnského skotu (sdružení mladých chovatelů a příznivců skotu, děti a pod hlavičkou Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR, z. s., jehož členy jsou děti a mládež do 26 let věku) předváděli jalovice holštýnského plemene, jerseyského plemene a plemene brown swiss. Postupně se o plemenech rozpovídali za Svaz chovatelů holštýnského skotu Ing. Soňa Jelínková a za Český svaz chovatelů málopočetných dojných plemen skotu Ing. Petr Zajíček. Celkem se představilo nebo bylo k vidění kotcích zhruba dvacet zvířat.

Holštýnský skot
Holštýnský skot patří mezi nejrozšířenější kulturní plemena nejen ve světě, ale i u nás. První informace o chovu černostrakatého nížinného skotu u nás se datují do roku 1830. Jde o mléčné plemeno černostrakaté nebo méně červenostrakaté (RED) s vysokou mléčnou užitkovostí a velkým tělesným rámcem. Průměrná užitkovost v ČR je 10 225 g mléka (3,9 % tuku a 3,41 % bílkovin).

Jerseyský skot
Plemeno Jersey pochází ze stejnojmenného ostrova v Lamanšském průlivu a jde o plemeno malého tělesného rámce s produkcí mléka s vysokým obsahem mléčných složek (u nás kolem 7500 kg mléka s 5 % tuku a 4 %bílkovin). Má žlutohnědé až šedohnědé zbarvení s mulcem, paznehty a špiček rohů zbarvenými černě.

Plemeno brown swiss
Jde o jedno z nejstarších plemen středního až většího tělesného rámce na světě s původem ze Švýcarska. Má plášťově šedou až hnědou barvu a užitkovost je 4000 až 6000 kg mléka. U nás zhruba 8500 kg mléka s 4 % tuku a 3,6 % bílkovin.

Kdo přivezl jalovice
Jalovičky holštýnského plemene přijely ze ZS Vilémov, a. s. a ZV Heřmanský s. r. o. Brown swiss jalovice přivezli z chovu Top Brown Swiss Breeders s. r. o. Zvánovice a jerseyky dovezl Petr Zajíček – Inplem, farma Tehov.

Přednášky a ukázky
Ve čtvrtek se při předvádění dojených plemen dozvěděli návštěvníci a zájemci o chov skotu, informace od Bc. Michaely Plotové a jejím rozhovoru s Ing. Ladislavem Vondráškem o šlechtění skotu v praxi a později o výstavnictví skotu nejen v ČR, ale také o zkušenostech soutěží v zahraničí (Ing. Ladislav Vondrášek).V pátek a v sobotu se také mluvilo o výstavnictví, ale navíc se členové Junior teamu předvedli ve stříhání jalovic.

Součástí výstavy podzimní Zemědělec a Náš chov byla i prezentace zemědělské techniky

V přízemí haly A byla k vidění různá plemena drůbeže
Náš stánek v hale C
Jalovičky plemene jersey
Holštýnské jalovice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down