14.10.2011 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pohár šampiónky pro domácí

Hlavním bodem programu druhého ročníku Zemědělského dne v Sověticích, který uspořádala Zemědělská akciová společnost Mžany ve spolupráci s Místní akční skupinou Hradecký venkov a plemenářskou firmou Chovservis, a. s. byla prezentace krav českého strakatého plemene. Z dvaadvaceti plemenic pěti zemědělských podniků se šampiónkou soutěžní přehlídky stala prvotelka z domácího chovu.

Regionální akce věnovaná propagaci zemědělství proběhla ve druhé polovině září v areálu Zemědělské akciové společnosti Mžany, a. s. Organizátoři navázali na scénář loňského úvodního ročníku, který se vydařil po všech stránkách.
„Vzhledem k tomu, že chov skotu zaujímá v našem podniku významné postavení, zůstalo předvádění a hodnocení dojnic českého strakatého plemene hlavním bodem pestrého programu. Naším cílem ale není jen ukázka šlechtitelské a chovatelské práce, ale i propagace práce zemědělců a výrobců potravin nabízejících také regionální speciality. Stejně jako loni jsme se zaměřili na děti a mládež, pro něž připravila řadu atrakcí Místní akční skupina Hradecký venkov. Velmi si vážíme i dalších spolupořadatelů, zejména pak plemenářské firmy Chovservis, a. s. a dále Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat a konečně i Místní akční skupiny Hradecký venkov, bez nichž by nebylo možné tuto akci vůbec uspořádat,“ uvedl při zahájení chovatelské akce ředitel Zemědělské akciové společnosti Mžany, a. s., Dr. Ing. Jan Pešek.

Prvotelky v prvním kole
Stavebním kamenem zemědělského dne ve Mžanech byla hodnocená přehlídka plemenic českého strakatého skotu. Na sestavení soutěžní kolekce dvaadvaceti krav (osm prvotelek a třináct plemenic na druhé a vyšší laktaci) se podílelo pět zemědělských podniků. Vedle domácích to byli ještě chovatelé z akciových společností Zeos Lomnice, Agrochov Stará Paka, Lužanská zemědělská a Zemědělského družstva Podchlumí Dobrá Voda. Jednadvacet dojnic na první a dalších laktacích z pěti chovů hodnotil šlechtitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Ing. Pavel Král. Samotnou přehlídku komentovala hlavní šlechtitelka chovu skotu Ing. Tereza Švarcová ze spolupořádající východočeské plemenářské firmy.
Přehlídku tradičně zahajovala skupina osmi prvotelek. Po dvou základních kolech se do čtyřčlenného finále probojovala dvě zvířata z domácího chovu, doplňovaná prvotelkami ze ZD Podchlumí Dobrá Voda a Lužanské zemědělské, a. s. Nakonec to byla prvotelka s číslem 194 856 952 z chovu ZAS Mžany, kterou bonitér Král nominoval jako šampiónku v kategorii mladších krav do velkého finále. Plemenice narozená 22. 9. 2008 (BJ 154 Zenon x MKIM 231) se otelila 17. 10. 2010 a na své první laktaci vykázala užitkovost 8 736 kg mléka se složkami 3,83 % tuku (335 kg) a 3,45 % bílkovin (301 kg).
„V porovnání s ostatními finalistkami plemenice s větším tělesným rámcem vynikala harmonickým užitkovým typem, výbornou délkou těla, jemnou kostrou, která však není na úkor funkčnosti. Má pevnou hřbetní linii, vynikající záď a utváření vemene, respektive délka, rozmístění a postavení struků je její další předností,“ okomentoval vítěznou prvotelku Ing. Král.
Na adresu vítězného chovu zbývá ještě dodat, že z 1850 kusů mají ve Mžanech produkční stádo 600 dojnic s aktuální užitkovostí (541 laktací/288 dnů) 6944 kg mléka při složkách 4,01 % (278 kg) tuku a 3,47 % (241) bílkovin. V chovu, jež získal jako první na hradeckém okresu šlechtitelský statut (2004) je třicet matek pro produkci plemenných býků, mezi nimiž figurují například jména zlepšovatelů REZ 368, TAR 29 nebo MOR 116.

Klání starších krav
V kategorii krav na druhé a dalších laktacích bylo předvedeno čtrnáct plemenic. Desetičlennou skupinu starších krav předváděla ZAS Mžany, a. s., dvěma dojnicemi se prezentovala akciová společnost Agrochov Stará Paka, zbývající počet pak doplňovaly jednotlivé krávy ze Zeos Lomnice a Zemědělského družstva Podchlumí Dobrá Voda.
Z finálové šestice starších krav se nejlépe umístila tříletá plemenice číslo 181 676 952 ze ZD Podchlumí Dobrá Voda. Dcera po RAD 64 Radi x MOR 40 dala na druhé laktaci 7742 kg mléka s obsahem složek 3,5 % tuku (271 kg) a 3,09 % bílkovin (239 kg). Podle bonitéra Krále byla vítězka v kategorii starších krav na přehlídku velmi dobře připravená. Dobrá představitelka kombinovaného užitkového typu vynikala nadprůměrným osvalením a konstituční pevností s perfektní hřbetní linií a utvářením zádi.
Zemědělské družstvo Podchlumí Dobrá Voda obhospodařuje na Jičínsku bezmála 1400 ha zemědělské půdy (1000 ha orné a 350 ha luk). Chov skotu představuje 200 dojnic zmiňovaného kombinovaného plemene a 100 býků ve výkrmu. Významným produktem zmiňovaného zemědělského družstva je Dobrovodské kysané zelí, které získalo již několik ocenění v kategorii regionální potravina.
Plemenicí s nejlepším vemenem byla vyhlášená kráva číslo 171 356 952 z chovu ZAS Mžany, a. s. Kráva narozená 25. 4. 2008 (MOR 162 Magirus x BJ 124) měla podle bonitéra oproti vítězné krávě v kategorii starších krav výraznější závěsný vaz a lepší zadní upnutí.
Klání o šampionku výstavy mezi vítězkami v obou kategoriích vyznělo lépe pro mladší krávu (prvotelku s číslem 194 856 952 z chovu ZAS Mžany), u níž Král vyzdvihl lepší výstavní kondici.
Úplný závěr přehlídky však patřil divákům, kteří z předvedených krav volili miss sympatie. Tou se stala tříletá kráva (TAR 46 Amol x MOR 59) z domácího chovu, která získala šestatřicet hlasů.
„Nejsme vystavovatelé, jsme zemědělci, kteří se starají o svá pole a zvířata. Chtěli jsme vám přiblížit svou práci trochu jiným způsobem, než jste byli zvyklí u již zavedených akcí. Příjemné atmosféře nám dopomohlo nejen počasí, ale zejména obětavá práce všech, kteří se na zorganizování letošního Zemědělského dne podíleli. Tímto bych jim chtěl poděkovat a se všemi s vámi se budu těšit napřesrok na shledanou,“ řekl před oficiálním ukončením vydařené akce ředitel pořádajícího podniku Ing. Pešek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down