Pohled na počty dojnic v celé EU

Jen dvě země Evropské unie – Německo a Francie – mají více než třetinu všech dojnic z počtu ve všech členských státech. Podle údajů Eurostatu měli v roce 2022 více než 7 milionů krav z celkových 20,1 milionu.

Německo mělo největší populaci dojnic v rámci EU, zaznamenalo 3,8 milionu zvířat, což představuje 17 % celkové populace dojnic v EU (bez Spojeného království). Francie měla 3,2 milionu zvířat, zatímco Polsko mělo třetí největší národní stádo s počtem přes 2 miliony zvířat.

Většina zemí EU zaznamenala v roce 2022 meziroční pokles stavů krav, přičemž největší ztrátu zaznamenala Francie, a to o 91 720 (2,7 %) zvířat méně než v předchozím roce.

Jednou ze zemí, která tomuto trendu bránila, bylo Rakousko, které loni zaznamenalo největší expanzi v rámci EU. Populace dosáhla 551 000 zvířat, což je o 24 090 (4,6 %) více než v roce 2021.

Na opačném konci žebříčku byla Malta i nadále nejmenší zemí produkující mléko v rámci EU s pouhými 6 120 dojnicemi zaznamenanými v roce 2022.

Spojené království, které mělo před Brexitem třetí největší stádo v EU, mělo podle údajů Defra 2,65 milionu kusů, což je o pouhých 1 000 méně. V prosinci dosáhlo stádo dojeného skotu 1,86 milionu kusů, což je mírný nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2021.

Letos pravděpodobně dojde k dalšímu poklesu počtu krav. Evropská komise ve svém krátkodobém výhledu předpověděla pro rok 2023 pokles produkce mléka o 0,2 %. S předpokládaným 1% nárůstem porážek bude v roce 2023 k dispozici méně mléka kvůli klesajícímu počtu dojnic.

Tom Price, analytik britské rady pro rozvoj zemědělství a zahradnictví, uvedl, že v druhé polovině roku by mohlo dojít k velkému poklesu produkce kvůli klesajícím cenám mléka. To by mohlo být kompenzováno vyššími výnosy, pokud se nebude opakovat velmi horké a suché počasí loňského léta.*

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down