15.08.2023 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pojďte studovat zemědělku do Tábora

Zemědělská škola v Táboře má bohatou historii, byla založena před 157 lety. Dnes je moderní vzdělávací institucí, která se v roce 1996 transformovala na Vyšší odbornou školu a Střední zemědělskou školu a navázala tak na tradici vyšší odborně vzdělávací instituce nadregionálního charakteru. Tento směr vývoje byl a je podporován účastí školy v mnoha projektech – Leonardo, Comenius, Erasmus a dalších.

Školní statek v Měšicích funguje jako moderní zemědělský provoz

Škola patří do sítě Přidružených škol UNESCO, je školou udržitelného rozvoje, zaměřuje se na tvorbu programů dalšího vzdělávání dospělých formou kurzu pro výkon obecných zemědělských činností určený pro soukromé zemědělce bez odborného vzdělání, věnuje pozornost projektům připravujícím učitele škol na uplatňování environmentální výchovy, zároveň je stále cvičnou školou ČZU v Praze. Významně spolupracuje i se Zemědělskou fakultou jihočeské univerzity, Agrární komorou, Zemědělským svazem a Asociací soukromého zemědělství ČR.

Bohatá historie

Jak sdělila ředitelka školy Ing. Blažena Hořejší, táborská škola má v historii zemědělského školství významný primát – byla již od svého vzniku v roce 1866 Vyšším českým zemědělským učilištěm a po proměně v Královskou českou hospodářskou akademii v roce 1900 až do založení zemědělského odboru na technice v Praze v roce 1906 nejvyšším českým zemědělským učilištěm.

Statut vysoké školy měla až do roku 1919, kdy vznikla Vysoká škola zemědělská v Brně.

V Táboře byla zřízena čtyřletá střední hospodářská škola, která si i poté zachovala vysokou úroveň, šířila vzdělanost a pokrok na venkově a taktéž přispívala ke zvýšení úrovně zemědělství.

Za dobu své existence škola vychovala celou řadu odborníků, kteří se uplatnili v zemědělské prvovýrobě, ve službách, výzkumu, školství a státní správě.

Současnost školy

V současnosti je na škole několik typů a forem studia – denní (čtyřleté), vyšší odborné (tříleté) obojí s možností i dálkového studia. Stěžejním oborem na střední škole je obor Agropodnikání se zaměřením na chov koní, zemědělskou techniku a chov hospodářských zvířat, zahradní a krajinářské úpravy či projektový management, Obor Ekonomika a podnikání a na vyšší odborné škole obor Péče o krajinu.

Jak komentovala Ing. Hořejší, studenty školy jsou nejen děti ze statků či potomci zaměstnanců v zemědělství, ale také zájemci z města, které na táborské škole přitahuje rozmanitost výuky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down