22.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokyny EFSA pro dobré životní podmínky telat

Mezi některými zainteresovanými stranami v zemědělském podnikání panuje frustrace z toho, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) nezačlenil jejich zpětnou vazbu do svého nedávno zveřejněného stanoviska o dobrých životních podmínkách telat.

Úřad EFSA zahájil loni na podzim veřejnou konzultaci, jejímž cílem bylo získat názory vědecké komunity a všech zainteresovaných stran na svůj návrh stanoviska k dobrým životním podmínkám telat. Období přezkumu bylo otevřeno od 29. září do 4. listopadu 2022; EFSA uvedl, že prostřednictvím svých webových stránek obdržel celkem 177 připomínek.

Úřad zveřejnil zprávu dokumentující jeho odpovědi na obdržené připomínky a poznámky vysvětlující, jak byly poskytnuté informace začleněny do vědeckého stanoviska.

Její panel pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat (AHAW) přijal své konečné vědecké stanovisko dne 22. února 2023.

Ředitel pro bezpečnost krmiv a regulační záležitosti Evropské federace výrobců krmiv (FEFAC) řekl, že EFSA ignoroval řadu připomínek, kterých je možno jen hluboce litovat, protože byly motivovány praktickými zkušenostmi provozovatelů.

Odborníci EFSA na dobré životní podmínky rovněž odmítli podnět týkající se odkazů v návrhu stanoviska k doporučenému příjmu vlákniny u masných telat s velmi chabým vysvětlením.

Doporučení pro dobré životní podmínky telat

Doporučení komise AHAW ke zlepšení životních podmínek telat zahrnují zvýšení prostorových požadavků, udržování telat ve stabilních skupinách od raného věku, zajištění dobrého managementu mleziva a zvýšení množství mléka krmeného telatům.

Prostor pro telata by navíc měl být opatřen deformovatelnými povrchy ležení, vodou z otevřených napáječek a nadlouho nařezaným objemným krmivem ve stojanech.

Mláďata by měla být u matky minimálně jeden den.

Pokud jde o specifická doporučení pro telecí systémy, telata by měla být chována v malých skupinách (dvě až sedm zvířat) během prvního týdne života, měla by jim být poskytnuta plocha přibližně 20 m2/tele a měla by být krmena průměrně 1 kg neutrální detergentní vlákniny (NDF) denně, nejlépe za použití nadlouho řezaného sena.

Zaměření na vlákninu

Vědci EFSA argumentovali, že neschopnost žvýkat a přežvykovat byla identifikována jako nejdůležitější důsledek životních podmínek telat, kterým je ve stravě poskytováno omezené množství vlákniny.

Ing. Josef Svoboda,

spolupracovník redakce 

Kontakt: post4me@seznam.cz

Více najdete v Krmivářství 3/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down