24.07.2022 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polská soutěž Mleczna Gala

Třetí červnový týden se v Polsku uskutečnil již osmý ročník soutěže Mleczna gala. Ve slavnostně připraveném sále se sešlo 250 chovatelů z celého Polska, aby zhlédli videomedailonky nejlepších chovů v jednotlivých kategoriích podle velikosti a plemenné příslušnosti. V celkem 18 kategoriích bylo oceněno 71 chovatelů.

Absolutním vítězem z pohledu užitkovosti dosáhlo se stalo stádo Malgorzaty a Sywestra Pszczola v kategorii do 20 laktací s průměrem 16 555 kg mléka.

V kategorii nad 1000 laktací byla s užitkovostí 14 449 první farma Lisieczkich, kterou znají účastníci letošního vyhlášení vítězů soutěže Mléčná farma roku z prezentance Malgorzaty Lisiecké.

Ocenění převzali nejlepší chovatelé z rukou prezidenta Polské federace chovatelů pana Leszka Hadzlika a náměstka ministra zemědělství a rozvoje venkova pana Leszka Kowalowskeho.

Součástí letošního ročníku „Mleczna gala“ byla i debata o problémech a výzvách sektoru produkce mléka pro populární televizní program pro zemědělce Wiadomości rolnicze, které jsem se také mohl zúčastnit. Z debaty bylo zřejmé, že i polský sektor produkce mléka se potýká se stejnými problémy, jako mají naši chovatelé.

Součástí cesty do Polska byla také návštěva laboratoře pro rozbory mléka v Parzniewe, které měsíčně analyzuje zhruba 200 000 vzorků z KU (pro srovnání brněnská laboratoř ČMSCH, a. s. zpracuje měsíčně téměř 300 000 vzorků). Laboratoř v Parzniewe je jedním ze čtyř pracovišť, které v Polsku zajišťují rozbory mléka pro potřeby KU. Při návštěvě laboratoře polští kolegové informovali i o plánovaných změnách – výměně starých kovových přepravních boxů za plastové a zavedení čárových kódů pro identifikaci vzorků. Čárové kódy by tak měly do budoucna nahradit současný systém, kdy jsou vzorky identifikovány popisem na víčko vzorkovnice.

Zajímavá byla i návštěva genetické laboratoře v Parzniewe. Polská federace je členem konsorcia EUROGEnomics a používá stejný typ čipu jako laboratoř iGenetiky na Hradištku. V loňském roce polskou laboratoří prošlo 12 000 vzorků.

Součástí programu prvního dne byla i návštěva mlékárny Hochwald, která je na polském trhu již 25 let a patří k „lídrům“ z pohledu průměrné ceny. Zajímavá byla například informace o příplatku 0,10 Kč na litr mléka za dodávky z chovů zapojených do KU.

V rukou producentů mléka je v Polsku 70 % mlékáren.

Posledním navštíveným místem pak byla farma holštýnského skotu rodiny Leszka Duszaka v Ogródku. Farma chová 540 dojených krav s průměrnou užitkovostí 11 900 kg mléka.*

Doc. Dr. Ing. Josef Kučera

ČMSCH, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down