V nové studii se odhaduje, že by bylo potřeba více než o šedesát procent pomaleji rostoucích brojlerů k produkci stejného množství masa jako v případě konvenčních brojlerů. Výkrm pomalu rostoucích kuřat by podle studie mohl mít mnohem výraznější environmentální a ekonomický dopad, než se dříve odhadovalo.
Na konferenci Midwest Poultry Federation 2019 v Minneapolisu, prezentoval 12. března Dr. Anthony Pescatore, profesor na univerzitě Kentucky, výsledky své práce věnované porovnávání užitkovosti a efektivnosti konvenčního chovu brojlerů s těmi pomaleji rostoucími. Studie srovnávala výkonnost brojlerů bílého Cornish Cross a pomaleji rostoucího hnědého Red Ranger. Sledovala se také doba, za kterou kuřata dorostla do tržní hmotnosti, dále konverze krmiva a konečná hmotnost bez drobů.
Poté, co vědci analyzovali údaje, odhadli, kolik reálných zdrojů by bylo potřeba na výrobu stejného množství masa z Cornish Cross a Red Ranger.
Podle této studie by bylo zapotřebí následující zvýšení, aby se vyrobilo milion liber (asi 500 000 kg) celého jatečně upraveného těla bez drobů:
- o 9 % více kuřat,
- o 45 % v delší doba ve výkrmu (pobyt v hale),
- o 7 % více stájí, hal,
- o 28 % více krmiva,
- o 27 % více nákladních vozidel pro dodávku krmiva,
- o 9 % více kamionů pro odvoz na jatky,
- o 9 % více vody na zpracování,
- 36% více odpadu.
Drtivá většina kuřecích výrobků prodávaných a konzumovaných v USA však není z celých těl brojlerů. Spotřebitelé preferují prsní maso. Studie tedy odhadovala, kolik zdrojů bude potřeba na výrobu milionu liber prsního masa.
Bylo by zapotřebí následující zvýšení:
- o 68 % více kuřat,
- o 45 % delší pobyt v hale, delší výkrm,
- o 66 % více stájí, hal,
- o 97 % více krmiva,
- o 100 % více nákladních vozidel pro dodávku krmiva,
- o 68 % více kamionů pro odvoz na jatky,
- o 68 % více vody na zpracování.
Produkcí prsního masa by také vzrostla o větší množství více nohou a křídel, o 73 % více nohou, o 100 % více křídel a o 95 % více drobů.
Prof. Pescatore dodal: „Musíme tedy vyrobit spoustu krmiv pro psy.“
Studie dospěla k závěru, že změna produkce brojlerů v USA na pomaleji rostoucí plemeno bude mít dopad na ekonomiku a udržitelnost průmyslu produkce kuřecího masa a v konečném důsledku bude mít negativní dopad na životní prostředí.*
Zdroj: www.wattagnet.com, 14. března 2019