04.04.2022 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poradenství pro české chovatele

Společnost Sano-Moderní výživa zvířat je na českém trhu již třicet let. Sano koncept poradenství sjednocuje zkušenosti a odborné znalosti zemědělců, poradců pro výživu a veterinárních lékařů v oblasti výživy zvířat. Cílem je dlouhodobě optimalizovat zdravotní stav a užitkovost zvířat, a tím zlepšit ekonomické výsledky chovatelů. I v Jihomoravském kraji se mohou zootechnici potkávat s Ing. Antonínem Žižkou a také s Ing. Janou Vachouškovou, kterým jsem položila několik otázek.

Jak se daří vaší společnosti?

Aktuálně se zájmem sledujeme, jak probíhá obměna generací u nás a zároveň i u našich partnerů. Ze strany našich zákazníků, kde jsou již mnohdy noví zootechnici a zootechničky, cítíme nyní velikou touhu po nových přístupech, moderních technologiích a světových trendech řízení a výživy jejich stád.

V poslední době se povedlo certifikovat naše výživáře pro práci s americkým programem AMTS pro sestavování krmných dávek v systému CNCPS. Aby byl tento prvotřídní software využíván efektivně, musí ho obsluhovat zkušení a prověření uživatelé. To se tedy určitě povedlo. Naší velkou výhodou je i to, že máme k dispozici i vlastní laboratoř, která je schopna v krátkém čase poskytnout kvalitní rozbory objemných krmiv včetně stravitelností jednotlivých živin. Takže bez nadsázky hovoříme o precizní výživařině, kterou známe například ve výživě drůbeže a prasat.

Mluvíte zde o výživě, ale zmínil jste i řízení stáda.

Ano, máte pravdu. Všichni přeci víme, že jen na základě dostupných a správných informací můžeme stádo řídit efektivně, a dělat díky tomu i správná rozhodnutí. Vědí to i výrobci veškerých stájových technologií, a proto v posledních letech vidíme takový nárůst objemu dat, která jsou na farmách různě získávána a skladována. Bohužel těch dat je již tolik, že se mnozí uživatelé začali ztrácet v jejich záplavě. Nemají kapacity na to, aby je efektivně interpretovali a mohli na jejich základě udělat praktická opatření na farmě. Ze zootechnika aby se téměř stal počítačový technik, který jen sedí u počítače a v několika programech hledá to, co potřebuje a chce znát.

My ale přeci chceme, aby se zootechnici věnovali hlavně zootechnické práci, a ne aby seděli za stolem. Nemusíme vymýšlet to, co je již vymyšlené a dobře funguje někde jinde. V Německu je v současnosti nejpoužívanějším softwarem pro řízení stáda program Herde, který aktuálně zpracovává data od více jak jednoho miliónu krav od společnosti DSP Agrosoft. Díky tomuto nadstavbovému programu, který přebírá a zpracovává informace ze všech ostatních programů, které se na farmě používají, má zootechnik všechna potřebná data k dispozici v takové formě a v sestavách, které si sám zvolí a nastaví. To mu šetří spoustu času a námahy, které může věnovat dalšímu zlepšování svého chovu. Se společností DSP jsme připravili tento program pro české prostředí a úspěšně jsme vyzkoušeli jeho fungování v několika chovech. Od letošního jara je program plně funkční a je k dispozici všem zájemcům.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down