02.01.2024 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci zamítli návrh EU na omezení pesticidů

Poslanci Evropského parlamentu v listopadu loňského roku odmítli nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin (SUR), jehož cílem je snížit používání chemických pesticidů do roku 2030 na polovinu.

Hlasování bylo následující: 299 hlasů bylo proti a 207 pro návrh zákona; 121 poslanců se zdrželo hlasování.

Komise nyní musí zvážit stažení návrhu

Zpravodajka Sarah Wienerová uvedla, že je to „velmi temný den pro životní prostředí a zemědělce".

Aktivisté, kteří se zasazují o snížení používání těchto chemických látek v zemědělství EU, uvedli, že zrušení návrhu zákona je přímým důsledkem lobbistických snah agroprůmyslu.

Tito zastánci tvrdili, že navzdory širokému vědeckému a veřejnému konsensu o potřebě postupného vyřazení pesticidů byl původně ambiciózní návrh nařízení Komise silně oslaben přijetím pozměňovacích návrhů, které potlačovaly závazné vnitrostátní cíle a pravidla pro integrovanou ochranu proti škůdcům. Výsledkem je, pokračovali, že se poslanci Evropského parlamentu rozhodli hlasovat proti vyprázdněnému návrhu.

Madeleine Coste, ředitelka organizace Slow Food, uvedla, že většina v parlamentu se rozhodla „postavit se na stranu agroprůmyslu a jeho spojenců, kteří v posledních dvou letech lobbovali proti tomuto návrhu a ignorovali vědecký konsensus o potřebě transformovat náš současný potravinový systém. „Je pobuřující, že hlasy vědců a občanů jsou tímto způsobem ignorovány, a je to znepokojivá vyhlídka na osud strategie EU Od zemědělce ke spotřebiteli a přechod k udržitelným potravinovým systémům."

Clara Bourginová, aktivistka za potraviny, zemědělství a přírodu z organizace Friends of the Earth Europe, uvedla, že konzervativní poslanci Evropského parlamentu „zasadili poslední ránu" zákonu. „Nyní jsme se vrátili na začátek, bez návrhu na řešení krize biologické rozmanitosti, zajištění dlouhodobé potravinové bezpečnosti a ochranu lidského zdraví."

Yoann Coulmont, aktivista společnosti Générations Futures, uvedl, že nařízení je důležitou součástí Zelené dohody EU pro zemědělství a příležitostí zapojit se do transformace zemědělsko-potravinářských systémů na úrovni celé EU. „Poslancům Evropského parlamentu ujel vlak, a co hůř: potopili ho, a to s veškerým úsilím o zajištění práva na zdravé životní prostředí a udržitelnou potravinovou soběstačnost."

Názory opoziční strany

Copa-Cogeca, zamítnutí uvítala s tím, že „řešení lze nalézt pouze prostřednictvím dialogu se zemědělci a jejich družstvy, nikoli vnucováním nesouvisejících cílů shora".

Spolu s FEFAC, zástupci krmivářského průmyslu EU a řadou dalších potravinářských a zemědělských organizací EU zaslala v listopadu loňského roku Komisi společný otevřený dopis, v němž varovala před negativním dopadem SUR na zemědělský hodnotový řetězec EU s ohledem na následky pandemie COVID-19 a ruské invaze na Ukrajinu, a dopady změny klimatu.

Zdůraznili, že tyto vnější faktory silně ovlivnily dostupnost a cenovou přijatelnost kritických vstupů, jako jsou hnojiva, energie a krmiva, což vedlo k výraznému zvýšení výrobních nákladů zemědělců a zvýšenému riziku snížení produkce v krátkodobém a střednědobém horizontu.

Politická opatření musí vzít v úvahu důsledky a nevýhody cílů snižování emisí přípravků na ochranu rostlin (PPP) pro všechny aktéry v potravinovém řetězci, uvedli a dodali, že před stažením chemických sloučenin je třeba poskytnout alternativy.

„Producenti musí mít přístup k bezpečným, účinným a cenově dostupným nástrojům, aby zajistili uspokojivou ochranu plodin a tím i potravinovou bezpečnost při zachování bezpečnosti krmiv a potravin. Věříme, že prostřednictvím spolupráce a inovativních řešení můžeme podpořit přechod k udržitelnějšímu výrobnímu modelu. Přístup k řešením, včetně technologií biologické kontroly, digitálních a přesných nástrojů, nových genomických technik (NGT), jakož i odolných odrůd osiva, pomůže posílit soubor nástrojů zemědělců a podpoří evropský cíl odolnějších potravinových systémů.“

Zdroj: Feednavigator 11/2023

Ing. Josef Svoboda, CSc.

Kontakt: post4me@seznam.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down