23.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postřehy z konference o krmivech

Výroba krmných směsí v ČR se meziročně mírně snížila na 2383 tisíc tun. Výrobci krmiv a celý sektor živočišné výroby čelí obrovské volatilitě cen. Nejen to zaznělo na 28. konferenci o krmivech a výživě hospodářských zvířat, která se konala v Praze. Uspořádal ji Spolek pro komodity a krmiva.

Výrobci krmiv, a asi nejenom ti si kladli otázky, v jakém jsme období se nacházejí a jaké je čeká. Asi nikdo v krmivářství zatím nezažil takové roky, kdy ceny komodit vyletěli tak vysoko, by během několika měsíců obrovsky propadly až pod původní cenovou hladinu. Jako pozitivní někteří vnímají, že se vysoké ceny komodit podařilo přenést až do ceny potravin. Jaké bude následující období?  Rozhodně nebude jednoduché jak pro výrobce krmiv, tak i pro jejich zákazníky – tedy chovatele hospodářských zvířat. Těm už zpracovatelé výkupní ceny snížili.  

Předseda představenská Spolku pro komodity a krmiva Ing. Zdeněk Kubiska informoval o stavu českého zemědělství a odvětví výroby krmiv a krmných směsí. Podobně jako každý rok okomentoval sklizeň jednotlivých plodin a dal do souvislostí s živočišnou výrobou dalšími ekonomickými ukazateli. Podle něho svět nezažívá žádné drama, zemědělské komodity na světě nechybí. V české republice byla aktuální sklizeň pšenice, které máme přebytek. Ceny obilí zřejmě neporostou.

Belgický zahraniční host Anton van den Brink, zástupce generálního tajemníka FEFAC, na konferenci přednesl výzvy s procesováním a s realizací nařízení EU o odlesňování (EUDR – EU Deforestation Regulation) a případné využití pokynů organizce FEFAC pro nákup sóji.

Prof. Coen Smits z Nizozemska, globální ředitel pro udržitelnost ze společnosti Throw Nutrition (Nutreco), představil metody výpočtu uhlíkové stopy u krmiv a představil příležitosti pro snížení této stopy.

Více si přečtete v časopise Krmivářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down