18.08.2017 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postupnými kroky k efektivní produkci

Akciová společnost Pivkovice hospodaří na Strakonicku na bezmála tisíci hektarech zemědělské půdy. Živočišnou výrobu, kterou jihočeští chovatelé provozují ve čtyřech střediscích, reprezentuje chov skotu s produkcí mléka. K zefektivnění výroby přispěla nová technologie dojení, ale i změna výživy, důsledná prevence zdravotního stavu stáda a snaha o maximální zajištění welfare zvířatům.

V porovnání s loňskem chovatelé podniku Pivkovice, a. s., který spadá pod holding Rabbit Trhový Štěpánov, navýšili mléčnou užitkovost bezmála o čtyři litry, když za prvních osm měsíců letošního roku evidují 26 litrů na ustájenou krávu. Produkce mléka je pro podnik na Strakonicku klíčovou disciplínou živočišné prvovýroby, přičemž dodávka mléka za loňský rok odpovídala 3,7 milionu litrů.
„Protože průměrná realizační cena mléka za loňský rok ani nepokryla náklady, které jsou vzhledem ke struktuře provozu živočišné výroby a s tím související potřebě vyššího počtu zaměstnanců vyšší, hledáme cesty, jak výrobu zefektivnit. V rámci této koncepce jsme se zaměřili i na technologii dojení, a tak od června loňského roku máme v Netonicích novou dojírnu s dvakrát deseti stáními od firmy Fullwood. Na její pořízení jsme s přispěním dotací z Programu rozvoje venkova vynaložili 3,6 milionu korun. Technologickou výměnu jsme realizovali za plného provozu. Zapůjčili jsme si mobilní dojírnu s jedenácti stáními a celé léto jsme dojili venku, respektive v čekárně před původní dojírnou. Někdy to bylo opravdu náročné. Stavební práce, které obnášely vybourání staré technologie a dvou příček, ale i vybudování podlahy a položení obkladů, zajistila akciová společnost Prima Strakonice. Vlastní výměna tandemové dojírny s dvakrát pěti dojicími stáními za rybinovou s dvakrát deseti stáními byla v režii firmy Fullwood. Po necelých dvou týdnech zkušebního provozu jsme dojili naostro. Nainstalovanou dojírnou jsme zkrátili dobu dojení v každé směně o jednu hodinu (dojení dvakrát za den) a zlepšili jsme hygienu i kvalitu dojení. Součástí dodávky technologie dojení byly i pedometry a software Afifarm, který zootechnikovi usnadňuje práci. Lze ho mimo jiné propojit i s centrální evidencí, k čemuž se chystáme,“ konstatoval Ing. Jiří Kamarýt, který je od prvního dubna letošního roku ředitelem společnosti.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down