Ve společném otevřeném dopise ministrům zemědělství EU, který dnes předal maďarskému ministru zemědělství a současnému předsedovi Rady EU pro zemědělství a rybolov Dr. Istvánu Nagyovi, signatáři nastiňují kritickou potřebu jasných a vymahatelných pokynů ve vztahu k plodinám získaným z nových genomických technik (NGT).
Zejména ekologický průmysl a průmysl bez GMO vidí svou existenci ohroženou nařízením a vyjádřil to v otevřeném dopise. Mezi signatáři je skupina REWE, třetí největší maloobchodní prodejce potravin v EU, a řetězec biosupermarketů Biocoop.
Signatářské společnosti vítají požadavky na označování a sledovatelnost všech produktů pocházejících z NGT, které v únoru požadoval Evropský parlament. Vyzývají Radu ministrů zemědělství EU, aby tento postoj přijala.
Zástupci průmyslu EU v oblasti krmiv, lisování olejnin a obchodu s obilím – konkrétně FEFAC, FEDIOL a COCERAL – vyjádřili obavy z těchto požadavků a varovali, že povinné označování by mohlo rozmazat hranice mezi NGT, které jsou podobné konvenčním odrůdám, a těmi, které jsou klasifikovány jako GMO, což by potenciálně zdrželo přijetí technologie a zmátlo spotřebitele.
Třístranná jednání zastavena
Jednání o NGT pokračují na úrovni EU, ale proces narazil na překážku. Rada ministrů zemědělství zatím nedosáhla konsensu, což odložilo zahájení třístranných jednání mezi Evropskou komisí, Parlamentem EU a Radou.
Toto zpoždění přichází navzdory únorovému hlasování Evropského parlamentu, které podpořilo zavedení dvou odlišných kategorií pro rostliny vyvinuté pomocí NGT: rostliny NGT 1, které by byly považovány za konvenční rostliny a byly by vyňaty z předpisů GMO, a rostliny NGT 2, které by stále čelily přísnějšímu dohledu.
Cesta k deregulaci NGT
Evropská komise představila v červenci 2023 návrh nového nařízení o rostlinách produkovaných některými novými genomickými technikami a uvedla, že tento krok je součástí balíčku opatření zaměřených na posílení odolnosti potravinových systémů a zemědělství EU.
„Zemědělci a chovatelé potřebují přístup k nejmodernějším inovacím,“ tvrdí exekutiva EU.
„NGT jsou inovativní nástroje, které pomáhají zvyšovat udržitelnost a odolnost našeho potravinového systému. Umožňují vyvíjet vylepšené odrůdy rostlin, které jsou odolné vůči změně klimatu, škůdcům, vyžadují méně hnojiv a pesticidů a mohou zajistit vyšší výnosy, pomáhají snížit používání a riziko chemických pesticidů na polovinu a snižují závislost EU na dovozu zemědělských produktů."
Návrh přišel na konci dlouhého procesu, který byl zahájen v červenci 2018 rozhodnutím Evropského soudního dvora, který rozhodl, že organismy vytvořené pomocí NGT musí být regulovány jako GMO a musí se na ně vztahovat současná směrnice EU o GMO z roku 2001. Poté, co studie EK dospěla k závěru, že směrnice o GMO není pro tyto novější produkty "vhodná pro daný účel", byla 24. září 2021 zahájena legislativní iniciativa.
Metody detekce
Kromě požadavků na označování a sledovatelnost, které mají zaručit "svobodu volby a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž" v evropském potravinářském průmyslu, požadují signatáři dnes zveřejněného dopisu také další opatření.
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Spolupracovník redakce
Kontakt: post4me@seznam.cz
Celý článek nejdete v časopise Krmivářství 6/2024.