30.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinová preference divokých prasat

Člověk bohužel zajišťuje potravu divokým prasatům v celém vegetačním období díky obhospodařovaným pozemkům. Plodiny, které pěstujeme intenzivně, jsou vždy energeticky bohatší než rostoucí volně v přírodě, i proto jsou konzumovány prasaty ve velkém množství. Divoká prasata jsou při výběru potravy velmi flexibilní a při hledání potravy toho více zničí, než zkonzumují.

Podle stupně dozrávání prasata zajímají nejvíce obiloviny, kukuřice a brambory. V dnešní době, kdy je třeba snížit počty černé zvěře, by mohlo být zjištění, čemu prasata dávají přednost, využitelné při jejich odlovu.

Naše oddělení výživy a krmení hospodářských zvířat se dlouhodobě zabývá různými pokusy s hybridy kukuřice. Za ty roky pěstování proto víme, že některé hybridy kukuřice chutnají divočákům více než jiné. Rozhodli jsme se proto, že uskutečníme pokus s tzv. potravinovou preferencí.

Pro tento pokus jsme vybrali několik hybridů s rozpětím čísla FAO 170-300 (číslo FAO znamená, jak je který hybrid raný, a rozdíl o 10 čísel FAO vyjadřuje rozpětí ve zralosti o 1-2 dny a je vodítkem pro začátek sklizně). Na poli tedy byly vysety jak hybridy pro naši oblast rané, tak pozdnější, abychom se dozvěděli, zda prasata dají přednost některé variantě nebo jim bude zcela jedno, v jaké fázi vývoje se rostlina nachází, hlavně že je to plodina kukuřice. Hybrid s č. FAO 280 jsme zvolili jako kontrolu. Tato kukuřice patří mezi hybridy středně rané a je vhodná pro výrobní oblast řepařskou, v které se nacházejí pozemky VÚŽV. Pokus probíhal tak, že bylo vždy vyseto šest řádků hybridu pokusného, následoval hybrid kontrolní, pokusný atd. Cílem bylo zjistit, zda prasata budou namátkově konzumovat kukuřici bez ohledu na to, jaký hybrid je zde vyset nebo zda si budou některý z nich vybírat.*

 

Více si přečtete ve Speciálu Farmáře 11/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down